logo

هر گاه رعدی زد و نوری در آسمان درخشید ، یادی هم از من تنها بکنید ...

ورود به سایت

 

آمار سایت

امروز10
دیروز279
هفتگی2275
ماهانه5333
جمع کل375485

اطلاعات بازدید کننده

  • آیپی: 54.226.64.30
  • مرورگر: unknown
  • نسخه: unknown
  • سیستم عامل: unknown

تعداد افراد آنلاین

8
Online

یکشنبه, 30 دی 1397 00:46

 

 banner6

مقاله ها

گفتگوی خواندنی ائل با جوان ۲۵ ساله تبریزی با ۱۲ سال فعالیت هواشناسی

ائل/ میناسادات حسینی؛

فکر می کنم دیگر کسی را سراغ نداشته باشیم که با دنیای پر رمز و راز مجازی آشنایی نداشته باشد، با ورود گوشی های تلفن همراه پیشرفته نیز همه یک نسخه از شبکه های اجتماعی دارند و در بسیاری از موارد نیز آخرین اخبار از هر موضوعی را از طریق همین شبکه های اجتماعی دنبال می کنند.

البته اهمیت اخبار در فضاهای مجازی بالا نیز بوده و در این میان اخباری از قسم هواشناسی نیز که نیاز به تحلیل و پیش بینی نیز دارد در صدر اخبار بازدیدی کاربران قرار می گیرد.

در تمامی فصول اعم از بهار و تابستان تا پاییز و زمستان، آگاهی از وضعیت جوی در شهرها از اهمیت بالایی برای انجام امور برخوردار است و در میان هستند کانال هایی در شبکه اجتماعی تلگرام که گاهی زودتر و با جرات بیشتری نسبت به سایت های رسمی سازمان هواشناسی، نسبت به وضعیت جوی پیش روف پیش بینی هایی انجام می دهند.

به سراغ جوانی ۲۵ سال رفته ایم که نزدیک ۱۲ سال است نسبت به انتشار اخبار هواشناسی فعالیت دارد و بیش از یک سال است که در تلگرام فعالیت داشته و کانالی تحت عنوان هواشناسی آذربایجان نیز دایر کرده و پیش بینی ها هواشناسی مربوط به شمالغرب کشور را در آن قرار می دهد.

در ادامه گفتگوی خواندنی ما با وی می آید:

ائل/ لطفا خودتان را معرفی بفرمایید.

من یک جوان حدوداً ۲۵ ساله هستم، مرا با اسم آرمین شناخته اند و با این اسم راحت تر هستم، چون هدف من مطرح کردن خودم نبوده و نیست و اهل تبریزم؛ مدرک کارشناسی بنده در حیطه ی هواشناسی نیست، اما تعداد واحدهای هیدورلوژی و هیدورلیکی که پاس نموده ام، زیاد است و تا حدی به ویژه از نظر آماری با هواشناسی و مباحث آبی آشنایی دارم.

 به دلایل مادّی و شخصی و علیرغم قبولی در تهران در رشته ژئوفیزیک - زلزله شناسی در مقطع کارشناسی ارشد، پس از دو ماه تحصیل، انصراف دادم؛ این نکته باید مورد توجه قرار بگیرد که همیشه برای نجات جان یک انسان لازم نیست که صرفاً یک دکتر بود، بلکه یک آتشنشان، راننده آمبولانس، نوجوانی که برای نجات جان هموطنانش زیر تانک رفته  و مشابه این موارد هم در نوع خود دکتر بوده و جان خیلی ها را نجات داده اند و می دهند، پس تحصیلات یک فرد، نشانگر متخصص بودن او در حرفه ی مورد نظرش نمی تواند باشد.

ائل/ علاقه شما به هواشناسی از چه زمانی اتفاق افتاد و چه فعالیت هایی در این رشته داشته اید؟

علاقه ام به هواشناسی ذاتی است/ نصف شب برای مشاهده پدیده های هوایی بیدار می شوم!

علاقه من به هواشناسی و پدیده های جوّی ذاتی بوده و حتی از زمانی که دو سالم بود و راه رفتن را آموختم. وقتی خبری از آسمان میشد بی اختیار پشت پنجره می رفتم که با کتک مرا سر سفره بر می گرداندند! یا مثلا از بچگی وقتی نصف شب قرار است خبری شود مثلا باران، برف و ... ببارد یا رعدوبرق بزند، به صورت خودکار نیم ساعت قبل بیدار می شوم.

در مورد علاقه ذاتی من، تمام آشنایان، دوستان و اهالی فامیل و خانواده می دانند و صحت این وفور علاقه را می توان از آن ها هم جویا شد.

مرکز اختصاصی هواشناسی آذربایجان را تاسیس کردم

فعالیت هایی که در این رشته داشتم، مهم ترین آن ها، تاسیس مرکز اختصاصی هواشناسی آذربایجان بود و هدفی که از ابتدا داشتم، حل کردن مشکل پیش بینی های بلند مدت در ناحیه آذربایجان ( شمالغرب کشور ) بوده و تلاش هایی هم در این باره کرده ام، که امیدوارم بتوانم در آینده این کار را به صورت علمی تر به پیش ببرم.

ائل/ پیش بینی های هواشناسی چه جذابیت هایی دارند، نگران درست و یا نادرست بودن پیش بینی هایتان نمی شوید؟

گاهی دوست دارم پیش بینی هایم درست نباشند!

برای من در مرحله اول ، پیش بینی مهم نیست ، عشق و علاقه و شوری هست که من به پدیده های جوّی دارم. پیش بینی هم جذابیت خودش را دارد؛ مثلا از ۳۰ روز قبل ریسک کنی بگویی هوای ۱۳ به در در نیمی از آذربایجان زمستانه خواهد بود و پس از ۳۰ روز اگر آن اتفاق بیفتد ( مانند امسال )، در هر حال حس خوبی به آدم می دهد. من راضی ام پیش بینی هایم اشتباه از آب در بیاید، به شرطی که بارندگی ها در سطح منطقه بیش از پیش بینی یا انتظار رخ دهد؛ البته همیشه سعی می کنیم درصد خطاها نیز پایین برود، چون این علم هنوز به طور کامل رمزگشایی نشده است و همه و همه خطا داریم.

ائل/ شما فقط کانال هواشناسی آذربایجان را اداره می کنید یا سایت هم دارید و چه از زمانی آنها را راه اندازی کرده اید؟

بنده علاوه بر کانال که حدود ۱۸ ماه از فعالیت آن می گذرد ، در فیسبوک نیز پیج هواشناسی با ۶۴۰۰ عضو از قدیم الایام دایر بوده و سایت نیز به آدرس www.tabrizweather.com از پاییز ۱۳۹۴ اغاز به کار کرده است ؛ از شهریور ماه ۱۳۹۰ نیز وبلاگ به آدرس www.tabrizweather.blogfa.com دایر بوده است. در طول سالیان ۱۳۸۵ تا شهریور ۱۳۹۰ هم بنده در تالارها و فروم های علمی و گفتگو نظیر هوپا ، پرشین تولز و ... فعالیت داشتم ، همچنین در وبلاگ های خبری به خصوص وبلاگ تراختور که در آن جا هم به اسم " هواشناس متعصب " فعالیت داشتم و دوست بزرگوارم مجتبی ساعی عزیز در جریان این امورات قرار دارند.

ائل/ هزینه های این پیش بینی ها از کجا تامین می شود؟ آیا درآمدی از این راه هم دارید؟

مجبور شدم در کانال تبلیغات را داشته باشم

بنده از سال ۱۳۸۵ لغایت زمستان ۹۵، ریالی درآمد نداشتم و از ابتدا نیز با فکر مادی این کارها را انجام ندادم، اما از زمانی که کانال تلگرام رشد کرد و نیاز به نقشه های تخصصی تر ( که اکثرا پولی بودند) برای بالا بردن دقت پیش بینی ها احساس شد و از طرفی هزینه های اداره سایت، اینترنت منزل ، بسته اینترنتی، هزینه های متفرقه و ... بسیار بالا رفت، مجبور شدیم که در کانال علیرغم میل باطنی تبلیغات بگذاریم، که البته این تبلیغات نیز فعلا در حد همین خرج و مخارج کفاف می کند و چیزی عاید ما نمی شود؛ اگر از ما حمایت می شد یا کسی اعلام اسپانسری می کرد ، تحت هیچ عنوان این عشق و علاقه پاک را قاطی تبلیغاتی نمی کردیم که خودمان از آن ها رضایت نداریم.

ائل/ انتظار حمایت از چه کسانی دارید و آیا حمایت شده اید یا نه؟

متصدی ایستگاه باران و برف سنجی در تبریز هستم

حمایت باید از جانب سازمان و ادارات کل هواشناسی صورت پذیرد، که متاسفانه بنا بر دلایلی این اتفاق به صورت جدّی نیفتاده است و حتی پای ما به دادگاه و دادسرا نیز کشیده شده است ( که البته خاطرنشان می گردیم که خود ما هم بی تقصیر نبودیم و اندکی تند رفتیم و بی تجربگی کردیم، اما میشد بدون شکایت هم مشکلات را حل کرد، چون به هر حال جوانی که پایش در طول عمرش به کلانتری و ... باز نشده، به خاطر عشق و علاقه اش وارد این مجامع شود ، اندکی ناپسندیده بود، ولی در هر حال با رضایت شاکیان، پرونده حل و فصل شد)؛ البته ناگفته نماند که اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی از زمستان سال گذشته و با نامه نگاری هایی که با تهران انجام داد، توانست مجوز تاسیس ایستگاه باران و برف سنجی در محدوده هفت تیر کلان شهر تبریز را دریافت نموده و بنده ی حقیر و این مجموعه را به عنوان متصدی این ایستگاه تعیین نماید، تا علاوه بر تحت پوشش قرار گرفتن مرکز تبریز از نظر باران و برف سنجی ، عایدی هر چند مختصر ، اما شیرینی ( شیرین بودن به خاطر اینکه، این مبلغ ناچیز، درآمدی است که از کاری که از بچگی به آن علاقه  وافر داشتم، حاصل می شود ) به صورت ماه به ماه به این مرکز اختصاص داده شود؛ علاوه بر این در حوزه آمار ایستگاه ها نیز، اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی، از ما حمایت کرده و تا کنون دست رد به سینه ی ما نزده است؛ به هر حال با محدودیت هایی که نظام اداری کشور ما با آن ها درگیر است، همین هم فعلاً از سرمان زیاد است! (می خندد)

ائل/ چند ساعت برای این پیش بینی ها وقت می گذارید؟ کلا اهل فضای مجازی و تلگرام هستید؟

دنیام مجازی شده است

پیش بینی ها در هر حال وقت گیر هستند، چون باید از هر نظر روی آن ها وقت گذاشت، بله این مرکز، سایت، فیسبوک و ... ، زندگی ما را کلا مجازی کرده است و وقت زیادی از ما می گیرد؛ البته بنده در یک کارگاه چاپی نیز به صورت پاره وقت مشغول به کار هستم.

ائل/ پیش بینی ها شما دقیق هستند و این به معنی جسارت و عدم ترس شماست؟

این نظر لطف شماست؛ پیش بینی ها در هر حال با خطا روبرو هستند و ما هم از این امر مستثنی نیستیم، اما اینکه دقت پیش بینی های ما بهتر است یا زودتر پیش آگاهی صادر می کنیم، این است که به قول شما ما ریسک به خرج می دهیم و سعی می کنیم مردم، با هواشناسی بیشتر آشنا شوند و نگاه ساده ای که به این علم وجود دارد، از بین برود.

ائل/ در مورد فصل تابستان پیش رو برایمان بگویید. پیش بینی تان برای ادامه چیست؟ هوا گرم تر هم می شود؟

رکورد ۶۷ ساله تبریز در تیر ماه شکست

تابستان امسال، در هفتم تیر ماه یک رکورد ۶۷ ساله برای تبریز جا به جا کرد و آن هم این بود، که زودترین دمای ۳۹ درجه ای که در طی این ۶۷ سال در تیر ماه در ایستگاه فرودگاه تبریز ثبت شد، همین بود، که البته گرم ترین دمای کلی تیر ماه نبود؛ اما از نظر تداوم و تعداد موج گرما، این موج گرمایی که امروز در ششمین روز فعالیت خود می باشد، کم سابقه بوده است؛ در ادامه به نظر می رسد تا اواسط مرداد، هوای گرم و امواج گرما حاکم باشند، اما احتمال دارد که در نیمه دوم این ماه و دهه سوم، شاهد رگبارهایی به همراه اندکی کاهش نسبی دما باشیم؛ شهریور ماه نیز می تواند یک سیستم پاییزه همراه با بارش و هوای خنک داشته باشد، که البته این پیش بینی ها کاملا مقطوع نیستند و می توان گفت بسیار با ریسک بوده و دارای ۵۰ درصد احتمال وقوع قطعی هستند.

ائل/ در مورد حفره های زمستانه سال قبل هم بگویید، چرا تبریز همیشه به این حفره ها دچار می شد، علت آن از نظر شما چیست؟

ای کاش کمیته حقیقت یاب تشکیل می دادند...

حفره های زمستان سال قبل، از این حیث عجیب بودند که در ۱۲ سیستم با شدت و ضعف تکرار شدند و هیچ دلیلی برای این اعلام نشد، البته به صورت ضد و نقیض مباحثی مطرح شد، که متاسفانه مسئولین ذیربط ، کمیته حقیقت یاب تشکیل ندادند، تا دلیل علمی، اقلیمی و ... این پدیده مشخص شود؛ به طور مثال سابقه نداشته در بندر شرفخانه نزدیک ۱ متر برف در طول یک زمستان در مجموع ببارد، اما در تبریز، چیزی حدود ۲۰ سانتی متر ببارد؛ این حفره ها می تواند دلایلی داشته باشد، ذهن محدود بنده به نتایجی رسیده، که چون زیاد علمی نیست، به خود این اجازه را نمی دهم که مطرح کنم، باید کارشناسان و متخصصان زبده نظر خود را اعلام کنند.

ائل/ رابطه تان با مخاطبان کانال چگونه است؟

در کانال ، سعی می شود بین شهرها، روستاها، شهرستان ها و ... تفاوتی قائل نشود، به سوالات هم تا حد امکان پاسخ داده می شود، اما اداره کردن این همه کار به تنهایی کمی سخت است و کاربران نیز باید این موضوع را درک کنند؛ البته یک دوست عزیز نیز دارم که گاهی اوقات کمک حال من در طول سه یا چهار سال اخیر بوده است، اما در هر حال بار اکثر وظایف این مجموعه بر دوش من افتاده، اما عشق و علاقه ای که دارم، هرگز اجازه نمی دهد احساس خستگی داشته باشم.

ائل/ حرف آخر...؟

حرف آخرم این که ای کاش نه تنها من ، بلکه تمام جوان های با استعداد و علاقه این مرز و بوم، قبل از آنی که از کارتن های خیابان جمع شوند، به مراکز علمی حیطه علاقه و استعداد خود جذب شوند و حتی در صورت امکان، برای آن ها توانایی تحصیل در رشته مورد علاقه شان فراهم شود؛ چرا که هنگام انتخاب رشته تحصیلی، یک نوجوان بی تجربه، انتخاب صحیحی نمی تواند داشته باشد و مانند من زمانی بیدار می شود، که کار از کار گذشته باشد، ای کاش فرصت دیگری به این جوانان داده شود تا خودی نشان دهند؛ از طرفی دیگر ای کاش تلگرام کمی نظم بندی شود و کانال هایی که واقعا به دور از موضوعات هیچ و پوچ فعالیت می کنند و مفید هستند، مورد حمایت مادی و معنوی قرار بگیرند؛ بنده اگر مجبور نبودم و بضاعت مالی داشتم، هیچگاه و هیچگاه به خاطر تامین هزینه های موجود، عشق و علاقه ام را با اندکی تبلیغات خدشه دار نمی کردم  و اجازه نمی دادم کاربران ذره ای رنجش داشته باشند، چون می دانم، من پس از ۱۲ سال فعالیت عاشقانه و بی چشمداشت، کاربر عادی در این مجموعه جمع نکرده ام، در این مرکز، عده ای عاشق که از دنیا فقط به پدیده های زیبای خدادادی علاقه دارند و در قید و بند مادیّات نیستند جمع شده اند و از این بابت خوشحالم؛ اما به هر صورت، در زندگانی بعضی چیزها دست خود آدم نیست و باید سوخت و ساخت ... دلم پر بود، شرمنده که حرف ها طولانی شد!

نظرات   

#6 هواشناس آذربایجان 1396-05-06 14:14
نقل کردن نازلي:
سلام خسته نباشي خيلي وقته نيستي از ما نااميد شدي ؟


به به سلام بر استاد و سرور گرانقدر

اومدم تشریف نداشتید مرخصی بودید :P
#5 نازلي 1396-05-05 11:46
سلام خسته نباشي خيلي وقته نيستي از ما نااميد شدي ؟
#4 هواشناس آذربایجان 1396-05-05 09:45
نقل کردن mahsun:
سلام.بسیار زیبا ،موفقیت درتمام مراحل زندگی را برایتان ارزومندم،


ممنونم
#3 هواشناس آذربایجان 1396-05-05 09:44
نقل کردن عباس:
چرا اسمت رو نگفتی علی!
دوست دارم پیش بینی هام بعضا درست نباشد
پس چرا عصبی میشید وقتی یکی میگه پیش بینی درست نبوده!؟
مثل این تابستان


خخخخخ

خدا رو شکر مو به مو درست بود این تابستون

چون شبیه 90 بود و منم دو ماه قبل اشاره کرده بودم

جالبه از 28000 نفر عضو کانال همه میان تکر میکنن ؛ اونوقت شما داری یک جانبه تخریب می کنی!! ناشی از حسادت هست متاسفانه

حالا شما حسادت میکنید اون به خودتون مربوطه
#2 عباس 1396-05-03 07:46
چرا اسمت رو نگفتی علی!
دوست دارم پیش بینی هام بعضا درست نباشد
پس چرا عصبی میشید وقتی یکی میگه پیش بینی درست نبوده!؟
مثل این تابستان
#1 mahsun 1396-05-02 21:22
سلام.بسیار زیبا ،موفقیت درتمام مراحل زندگی را برایتان ارزومندم،

برای ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.

تمامی حقوق مطالب محفوظ است