logo

هر گاه رعدی زد و نوری در آسمان درخشید ، یادی هم از من تنها بکنید ...

ورود به سایت

 

آمار سایت

امروز50
دیروز298
هفتگی1004
ماهانه2998
جمع کل365366

اطلاعات بازدید کننده

  • آیپی: 18.212.93.234
  • مرورگر: unknown
  • نسخه: unknown
  • سیستم عامل: unknown

تعداد افراد آنلاین

6
Online

چهارشنبه, 21 آذر 1397 04:19

 

 banner6

بروز آوری و عملیاتی کردن ایستگاه خودکار هواشناسی شهرستان هشترود / به امیدِ حلّ مشکلات در سایر ایستگاه ها و شهرستان ها و ارائه ی اطلاعات آنلاین بر خط

رئیس اداره مهندسی تجهیزات هواشناسی استان آذربایجان شرقی از بروز آوری و عملیاتی کردن ایستگاه خودکار هواشناسی در شهرستان هشترود خبر داد
 
به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان شرقی، اکبر دوستی رئیس اداره مهندسی تجهیزات هواشناسی استان گفت: با پیگیری های مکرر مسئولین محترم آن شهرستان ایستگاه خودکار هواشناسی شهرستان هشترود با اعتبار بالغ بر هشصد میلیون ریال از محل اعتبارات استانی بروز و عملیاتی شد.
 
وی با اشاره به ویژگی ها و مزایای ایستگاه خودکار هواشناسی تصریح کرد: از مزایای این ایستگاه، ثبت لحظه ای پارامترهای جوی بدون دخالت نیروی انسانی با افزایش دقت و کاهش خطا و ارسال آن به مرکز است.
 
اکبر دوستی افزود: ایستگاه خودکار هواشناسی شهرستان هشترود قابلیت سنجش سمت و سرعت باد، دما، رطوبت هوا، دمای اعماق خاک، فشار و میزان بارش را دارد که در حوزه کشاورزی هم مورد استفاده قرار می گیرد.
 
پی نوشت : از اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی ( از تیم مدیریّت گرفته تا سایر مسئولان دلسوز ) و مسئولان شهرستان هشترود تشکر خود را اعلام می داریم که نسبت به خواست و مطالبه ی عمومیِ مردم در این شهرستان بی تفاوت نبودند ؛ امیدواریم این ایستگاه هر چه زودتر در سایت کشوری نسبت به ارائه ی اطلاعات آنلاین بر خط نیز عملیّاتی گردد.
 
 همچنین امیدواریم با استمرارِ پیگیری های مسئولانِ دلسوز اداره کل هواشناسیِ آذربایجان شرقی و همکاریِ نهادهای شهرستانی با این اداره ی کل ( که از نظر بودجه ، همیشه مشکل داشته و به تنهایی نمی تواند تمام مشکلات را رفع کند ) ، مشکلاتِ نبود ایستگاه و یا ناقص بودن و استاندارد نبودنِ ایستگاه های موجود ( به خصوص عدم ارائه ی اطلاعات آنلاین بر خط ) در اسکو ، هوراند ، آذرشهر ، خداآفرین ، هادیشهر ، بندرهای شرفخانه و رحمانلو ، دهکده ی توریستی کندوان و ... هر چه سریع تر رفع گردد.
 
در ضمن ؛ گر چه ما همیشه در لوای یک رسانه به عنوان بلندگویِ مردم و منتقد بوده ایم ، امّا در هر حال از تلاش های مسئولان اداره کلّ هواشناسی استان آذربایجان شرقی و مسئولان شهرستان های این استان نیز جهتِ پیگیری برای رفع مشکلات ایستگاه ها ، عمیقاً تشکر می کنیم  و امیدواریم بیش از این شاهد خبرهای خوش از سویِ این مسئولانِ دلسوز و مردمی باشیم.

تمامی استان ها در حال افزودن ایستگاه های هواشناسیِ متعدد و آذربایجان شرقی کماکان در کُما

بر خلاف استان آذربایجان شرقی ، استان زنجان غوغا کرده و علاوه بر پنج ایستگاهی که قبلا ذکر کردیم ، سه ایستگاهِ چورزق ، صایین قلعه و سجاس نیز به لیست ایستگاه های این استان در سایت کشوری اضافه گشته و به زودی ارائه ی آمار و اطلاعات به صورت آنلاین بر خط نیز خواهد نمود.
 

در استان آذربایجان غربی نیز کارها خوب پیش می رود و پس از اضافه شدن ایستگاه های پل میان گذر و باری ، تلاش هایی برای اضافه شدن ایستگاه درون شهری اورمیه و شوط نیز برقرار است.
 
اما کماکان اوضاع در استان آذربایجان شرقی خوب نیست و جز اسکو ، مشکل عدم ارائه آنلاین بر خط توسط ایستگاه های هشترود ، هادیشهر ، بندر شرفخانه و همچنین نبود ایستگاه استاندارد در هوراند ، آذرشهر ، کندوان و خداآفرین به قوّت خود باقیست و این در حالیست که ایستگاه شرق تبریز نیز به عنوان ایستگاه درون شهری تبریز ، همیشه به صورت یک خطّ تیره در سایت قرار دارد و پدیده ی جوّی گزارش نمی دهد و بارش و گاهی دمای بیشینه یا کمینه نیز در سایت کشوری ثبت نمی شود.
 
 امیدواریم با همکاری بیشتر ارگان های مختلف شهرستان های فوق الذکر با اداره ی هواشناسی آذربایجان شرقی ، هر چه سریع تر این مشکلات که برازنده ی استان آذربایجان شرقی نیست ، رفع گردد.
 

آقایان مسئول ، هیچ معلوم است چه می کنید؟! دست مریزاد

 هر روز ایستگاه های جدید هواشناسی در کوهستان ها ، روستاها و ... در لیست آمار سازمان هواشناسی کشوری در جای جایِ کشور اضافه می شود ، اما شهرها و یا مناطق مهمِّ آذربایجان محروم از ایستگاه هواشناسی استاندارد و مجهّز هستند!
 
 
مشکلاتِ نبود و یا تجهیز و ارتقاء ایستگاه های هواشناسی در سرسکند ( هشترود ) ، هوراند ، توفارقان ( آذرشهر ) ، اوشکایا ( اسکو ) ، خداآفرین ، سَرینجه لر ( بندر شرفخانه ) ، شوط ، درون شهریِ اورمیه ، گون دوغان ( کندوان ) حل نخواهد شد؟! ما از دردِ مردم می گوئیم و شما به در و دیوار دایورت می کنید؟! کمی انصاف داشته باشید
 
 
 مسئولان محترم؛ ایستگاه هواشناسی باید و باید در سایت کشوری وارد شده و آمارش به صورت روزانه ارائه گردد تا مردم و کشاورزان بتوانند بهره های لازم را ببرند ، صرف تاسیس ایستگاهِ ناقص و جمع آوریِ آمار برای بایگانی کردن در ادارات هواشناسی ، کدام درد و نیاز یا مشکل را از باغداران و کشاورزان حل می کند؟!
 
 
از فرمانداران ، شهرداران ، استانداران ، اعضای شورای شهر ، ستاد مدیریت بحران ، مدیر کل های هواشناسی های استان های شهرهای فوق الذکر استدعا داریم این موضوعات را با جدّیّت پیگیری کنند ؛ این وضع نبودنِ ایستگاه های استاندارد و مجهّز در مناطق شهری و مهمِّ آذربایجان ، در شأن مردم این خطّه نیست و کم کاری ها هیچ توجیهی ندارد.

ایستگا ها و مشکلات چه شد؟

امسال هم در آستانه ی اتمام و مشکلات هواشناسی در هشترود ، هوراند ، اسکو ، آذرشهر ، خداآفرین ، کندوان و بندر شرفخانه کماکان به قوّت خود باقی ؛ مسئولان ذیربط واقعاً دست مریزاد!

اورمیه پس از ۴۰ سال بالاخره دارای ایستگاه هواشناسی درون‌ شهری می‌شود

 
این روزها زمزمه حل مشکلات مربوط به ایستگاه درون شهری هواشناسی اورمیه و افتتاح آن در ایام پیش رو به گوش می رسد
 
به گزارش یاشاسین اورمو : اورمیه به عنوان مرکز آذربایجان غربی بیش از ۴۰ سال است تنها از ایستگاه هواشناسی واقع در ۱۰ کیلومتری شهر استفاده می کند و علی رغم ضرورت وجود یک ایستگاه درون شهری، بی بهره از آن بوده است.
 
البته ناگفته نماند از ابتدای سال ۹۴ یک ایستگاه دستی در مقابل ساختمان هواشناسی اورمیه به عنوان ایستگاه درون شهری افتتاح شد، اما با تصمیمات استاندار وقت استفاده از این ایستگاه به یک سال هم نکشیده و جمع آوری شده و باز هم مشکلات متفاوتی را به ارمغان آورد.
 
هوا و پیش بینی های درست از وضعیت آن در شهر از تاثیرات بسزایی در زندگی روزمره همگان دارد و بی شک کوچک ترین خطایی در پیش بینی آن می تواند خسارات و مشکلات متعددی را به بار بیاورد و وجود یک ایستگاه پیش بینی هواشناسی در داخل هر شهری از ملزومات آن شهر منصوب می شود که اورمیه به عنوان شهری سردسیر و کوهستانی از آن بی بهره بوده است.
 
اما این روزها خبر از افتتاح یک ایستگاه تمام اتوماتیک در داخل اورمیه به گوش می رسد.
 
صادق ضیائیان در گفت و گو با خبرنگاران گفت: با کمک اعتبارات ملی، هواشناسی آذربایجان غربی موفق به خرید ساختمانی در داخل شهر جهت استقرار ایستگاه هواشناسی خود شده است.
 
وی، با اشاره به مزایای این ایستگاه اظهار داشت: اکنون با کمک این ایستگاه که یک نمونه کامل ایستگاه های هواشماسی کشور و الگویی برای دیگر استان هاست علاوه بر اینکه قادر به اندازه گیری پارامتر های هواشناسی است پدیده های هواشناسی را نیز اندازه گیری می کند، همچنین مجهز به سنسورهای آلاینده تمام اتومات است.
 
مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی، با اشاره به مشکلات چندین ساله اورمیه به دلیل نبود ایستگاه درون شهری تصریح کرد: تعیین میزان بارندگی ها در سطح شهر وبروز مشکلات عمرانی بسیار در ایجاد واحد های عمرانی مختلف همچنین قادر نبودن به شناسایی خسارات ایجاد شده برای مردم در جهت احقاق حق آنان در بیمه ها از جمله مسائل مربوط به نبود این ایستگاه است.
 
وی، همچنین ایستگاه فرودگاه اورمیه را دارای اهمیت و یک ایستگاه سینوتیک اعلام کرد و افزود: ایستگاه فرودگاه اورمیه با ۹ نفر پرسنل و به مدت ۴۰ سال مشغول فعالیت به صورت شبانه روزی است و در تهیه کریدورهای هوایی در خصوص رفت و آمد هواپیماها نیز بسیار مؤثر عمل می کند.
 
ضیائیان، همچنین ایستگاه درون شهری اورمیه را یک ایستگاه کمکی اعلام کرده و گفت: ایستگاه اصلی و مرکزی اورمیه همان ایستگاه فرودگاه خواهد بود و ایستگاه درون شهری به عنوان یک بازوی کمکی عمل کرده و به صورت اتوماتیک وار گزارشات را ثبت خواهد کرد. / یاشاسین اورمو
 
پی نوشت : از مدیریت و پرسنل اداره کل هواشناسی استان آذربایجان غربی متشکریم که بر خلاف برخی ها در استان های همسایه ( ! ) هر گونه نظر ، انتقاد و پیشنهاد را با آغوش باز پذیرفته و در راستای خواسته های مردم حرکت می کنند ؛ قدر اینگونه مدیران دلسوز را باید دانست. 

انتقاد از کمبود ایستگاه در شهرهای مرکز شهرستانی آذربایجان شرقی / اقدام و عمل لازم است

عصر تبریز نوشت :

 

 هم اکنون استان آذربایجان شرقی در ۶ شهر خمارلوی خداآفرین، هوراند، اسکو، آذرشهر، هشترود و هادیشهر به عنوان مراکز شهرستان مشکل ایستگاه مجهّز و استاندارد مواجه می باشد که در نهایت منجر به عدم ارائه پیش بینی روزانه آب و هوا و عدم ارائه اطلاعات بر خط آنلاین از طریق سایت سازمان هواشناسی کشوری می شود.

 
علاوه بر این، بندر شرفخانه به عنوان تنها بندر شهری دریاچه اورمیه از داشتن ارائه اطلاعات آنلاین بر خط و دهکده توریستی کندوان هم به دلیل توریست پذیر و مسافر پذیر بودن از نداشتن ایستگاه هواشناسی کامل و مجهز رنج می برند.
 
روی سخن ما با اداره هواشناسی استان، فرمانداری ها، شورای شهر، مدیریت بحران و یا سایر نهادهای ذیربط می باشد.
 
با توجّه به تغییرات اقلیمی و درخواست مردمی و به ویژه کشاورزان، حل مشکلات ایستگاه های هواشناسی لازم و ضروری است، با برگزاری جلسه، هیچ ایستگاهی تا کنون به سایت هواشناسی کشوری اضافه نشده است. در این راستا اقدام و عمل لازم است.

فرماندار هشترود هم به درخواست مردم و انتقادات ، واکنش مثبت نشان داد ؛ متشکریم و امیدواریم اداره هواشناسی هر چه سریع تر اقدامات لازم را انجام داده و مردم این شهرستان را به آرزوی دیرینه شان برساند.

به گزارش آرمان هشترود و به نقل از روابط عمومی فرمانداری ، حسن مستفید فرماندار هشترود گفت: نبود گزارش درست هواشناسی باعث سردرگمی مسافران عبوری از این شهرستان علی الخصوص مسافران زمستانی آزاد راه پیامبر اعظم (ص) شده که حدود 100 کیلومتر آن از این شهرستان عبور می‌کند.
 
حسن مستفید  در دیدار با مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی هم به سابقه کشاورزی هشترود و قطب تولید گندم دیم در این شهرستان اشاره کرد و خواستار تجهیز هر چه سریع‌تر و مستقر شدن اداره هواشناسی در این شهرستان شد.
 
وی گفت: اکثر دستگاه‌های موجود در ایستگاه قدیمی و برخی جریانات جوی را نشان نمی‌دهد.
 
مستفید از اختصاص زمین رایگان توسط خیرین به این امر اشاره نمود و گفت : این شهرستان آماده همکاری دررابطه باایجاد مستقل اداره هواشناسی است.
 
فرماندار هشترود در ادامه گفت : نبود اداره هواشناسی و ارائه گزارش درست باعث می شود ما به درستی مسدود بودن راه‌های را در فصل زمستان اعلام نکنیم و اگر هواشناسی در این شهرستان دقیق باشد محدودیت های سفر در برخی ایام اعمال می‌شود. / آرمان هشترود
 
هوراند ، خداآفرین و هشترود در شُرُف حل شدن ؛ از اسکو ، آذرشهر ، هادیشهر ، بندر شرفخانه ، کندوان و فرمانداران و مسئولان مربوطه آن شهرستان ها چه خبر؟! 

برخی شهرها چرا مظلوم واقع شده اند؟

نشست و هم اندیشی در خصوص در خواست فرماندار محترم خداآفرین برای تامین اعتبار جهت خرید و نصب ایستگاه هواشناسی با حضور مدیر کل هواشناسی 

 

اما چرا از فرمانداران و مسئولان سایر شهرستان ها خبری نیست؟! آذرشهر ، هادیشهر ، اسکو و هشترود جزو این خاک نیستند؟ مردمشان و کشاورزان حق ندارند از وضعیت آب و هوای محلّ زندگی و پیش بینی آب و هوای روزهای آینده شهرشان با خبر شوند؟ کندوان آبروی گردشگری آذربایجان نیست؟ بندر شرفخانه تنها بندر شهری دریاچه نیست؟
 
 خوشحال و خرسندیم که مسئولان به انتقادات و درخواست های مردمی پاسخ مثبت می دهند و به نظر مردم و نیاز کشاورزان احترام می گذارند ؛ از این جهت از فرمانداران محترم شهرستان های هوراند و خداآفرین بسیار متشکریم.
 
ما کماکان منتظر واکنش مثبت فرمانداران و مسئولان سایر شهرستان ها ( هادیشهر ، هشترود ، آذرشهر ، اسکو و شبستر ) هستیم تا مشکلات ناقص بودن و یا عدم وجود ایستگاه در این شهرستان ها و مناطق مورد بحث هم حل شود ؛ شایسته ی آذربایجان و مردمانش نیست که در دوره و زمان فعلی ، شهرهای قدیمی و مشهور و بزرگش از داشتن ایستگاه هواشناسی مجهّز و به روز و آنلاین محروم باشند.
 
 ما کماکان منتظریم 

خبر بسیار مهم پیرامون مشکلات و کمبود ایستگاه های هواشناسی در استان آذربایجان شرقی و توضیحات اداره کل هواشناسی در برابر مطالبات مردم که توسط مجموعه مردم نهادِ هواشناسی آذربایجان در این کنفرانس ارائه شد

بدون اراده ی فرمانداری ها و مسئولان مربوطه ی شهرستان ها ، امکان تاسیس یا ارتقاء ایستگاه به صورت مستقل از جانب اداره هواشناسی وجود ندارد / در صورت درخواست و اراده ی فرمانداری ها و نهادهای مربوطه ی شهرستان ها ، تامین زمین و زیرساخت ( برق و اینترنت ) ، اداره هواشناسی آماده تاسیس ایستگاه می باشد / مردم هم می توانند با اهدای زمین ، کمک کنند

 

همانگونه که مستحضرید ، ششم شهریور ماه  ۱۳۹۶ ، کنفرانس خبری با حضور مدیر کل ، معاونان و سایر مسئولان رده بالای اداره کل هواشناسی استان آذربایجان شرقی و در حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد ، که از مجموعه ی مردم نهادِ هواشناسی آذربایجان نیز به عنوان صدای درد مردم در این حوزه دعوت به عمل آمده بود ؛ در این کنفرانس ، مشکلات ایستگاه های مراکز شهرستانی ، تنها بندر شهری دریاچه و دهکده توریستی کندوان با شهرت جهانی ( عدم ارائه بر خط آنلاین اطلاعات به سبب مشکلات موجود و یا عدم وجود ایستگاه ) از طرف ما مطرح شد ، که توضیحات مسئولان اداره به تفکیک ایستگاه و به شرح زیر بود :
 
الف ) مراکز شهرستانی / مشکل عدم اراده فرماندارها ، مشکلات مکانی و زیرساختی
 
خداآفرین و آذرشهر : این دو شهر کلاً فاقد ایستگاه می باشند و برای تاسیس ایستگاه ، باید از طرف فرمانداری این شهرستان ها درخواست تاسیس ایستگاه همراه با تعیین مکان و زیر ساخت ها ، از طریق نامه نگاری با اداره کل هواشناسی استان مطرح شود تا طیّ روال قانونی ، این کار میسّر گردد.
 
هشترود ، اسکو و هادیشهر : در این شهرها ادوات نیمه خودکار هواشناسی موجود است ، اما برای ارتقاء و استانداردسازی و نهایتاً اضافه کردن به صورت بر خط آنلاین در سایت کشوری ، نیازمند یک زمین استاندارد همراه با زیرساخت ( برق و اینترنت ) می باشد ، که باید از طرف فرمانداری ، شهرداری و سایر نهادهای مربوطه این شهرستان ها مهیّا شود تا اداره هواشناسی نیز نسبت به انتقال و تجهیز ایستگاه های مربوطه اقدام نماید.
 
هوراند : مشکل هوراند تا حدّ زیادی حل شده و بودجه ی تاسیس ایستگاه در این شهر ، توسط فرمانداری محترم این شهرستان تعیین و تصویب شده است و هفته ی آتی جلسه ای با حضور فرماندار هوراند و اعضای شورای این شهر ، برای مکان یابی و نهایی کردن این پروژه برگزار خواهد شد.
 
ب ) تنها بندر شهری دریاچه اورمیه / با همکاری سازمان بنادر و کشتیرانی در حال رفع مشکل
 
بندر شرفخانه : مقرر شده است با همکاری سازمان بنادر و کشتیرانی این شهرستان و با عنایت فرماندار محترم شهرستان شبستر ، در محوّطه اداری این سازمان ، زمینی برای انتقال و استانداردسازی ایستگاه این شهر تعیین گشته و پس از انتقال تجهیزات ، به صورت بر خط آنلاین به سایت کشوری اضافه گردد ، که این پروژه نیز در حال نهایی شدن است و با تلاش های فرماندار محترم شهرستان شبستر ، ان شا الله و به زودی مشکل این ایستگاه حل می شود.
 
ج ) دهکده توریستی و گردشگری با شهرت جهانی / بلاتکلیف و بدون تامین بودجه از طرف سازمان مدیریت بحران استان آذربایجان شرقی
 
کندوان : حدود ۵ سال است که بارها از طرف اداره کل هواشناسی نامه و درخواست برای تاسیس ایستگاه در این دهکده توریستی و تصویب از محل بودجه مدیریت بحران استان انجام می شود ، اما متاسفانه مدیریت بحران استان ، این بودجه را تامین نمی کند و به همین دلیل ، این دهکده توریستی که آبروی گردشگری آذربایجان است ، در وضعیتی بلاتکلیف از این نظر باقی مانده است.
 
 بنابراین ، تنها راه حل مشکل ، اراده و خواست فرمانداری شهرستان های مذکور بوده و در صورت درخواست و همکاری فرمانداران ، شورای شهر ، شهرداری و نهادهای مربوطه شهرستان ها ؛ اداره هواشناسی آماده تجهیز ، استقرار و تاسیس ایستگاه هواشناسی در این مناطق می باشد ؛ در صورت نبود رغبت در فرمانداران برای رفع مشکل ، متاسفانه در شش شهرستان مذکور در این مطلب ، مردم از حق وجود ایستگاه مجهّز و بر خط آنلاین محروم خواهند ماند.
 
 مردم می توانند خودشان هم آستین ها را بالا بزنند و این بار تبلور تعصب و غیرت در زمینه ی هواشناسی در آذربایجان باشند.
 
پی نوشت مهم : مردم شهرستان های مذکور نیز می توانند با توجّه به عدم رغبت نهادهای فوق الذکر برخی شهرستان های فوق ، نسبت به اهدای زمین به طول و عرض 50*60 متر و دارای برق و اینترنت ، کار خیر و ماندگاری را برای خود در شهرهایشان رقم بزنند ؛ در صورت تمایل ، با فرمانداری و نهادهای شهرستانی تماس گرفته شود ، تا از طریق آن نهادها ، با اداره هواشناسی مکاتبات لازم انجام شده و کارشناسان اداره برای بررسی صلاحیّت زمین های مورد نظر برای تاسیس ایستگاه هواشناسی ، عازم منطقه شوند.
 
 الف.م / مرکز اختصاصی و مردم نهادِ هواشناسی آذربایجان ( ۱۳۸۵ / ۲۰۰۶ )

برای اولین بار اتفاق افتاد ؛ افزایش بی سابقه اعتبارات اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی در سال ۹۶ به بیش از سیزده میلیارد ریال

 این رخداد خوب را به فال نیک می گیریم و امیدواریم مشکلات پیرامون کمبود جدّی ایستگاه در مناطق مختلف استان و سایر نواقصات ایستگاه های موجود ، تا حدّ زیادی با همکاری فرمانداران ، نمایندگان مجلس ، اعضای شورای شهر و اداره کل هواشناسی استان ، حل شود.
 
 مهم ترین کمبودهای فعلی با توجه به مطالبات مردم ، به شرح زیر حس می شود :
 
 عدم وجود ایستگاه در :
 
هوراند
خداآفرین
آذرشهر
دهکده توریستی کندوان
 
 مشکل عدم ارتقاء و نتیجتاً عدم ارائه آمار روزانه و عدم ارائه ی وضعیت آنلاین ایستگاه در سایت سازمان هواشناسی کشور ( که عملاً کاربرد عمومی با عدم ارتقاء ، وجود ندارد و مانند این است که ایستگاه را یک شرکت خصوصی تاسیس کرده است و نه یک اداره ی دولتی با بودجه ی بیت المال ) :
 
هشترود
بندر شرفخانه
اسکو
 
 پس از رفع مشکلات و نواقصات فوق ، در مراحل بعدی اولویت بندی ، تاسیس ایستگاه در سایر شهرهای بزرگ ( به جز مراکز شهرستان ها ) ، مناطقی نظیر پیست اسکی سهند و ارتفاعات عینالی به دلایل گردشگری ، بالا بردن دقّت پیش بینی ها ، پایش آلودگی هوا ، بررسی پدیده ی اینورژن در فصول سرد سال و ... ، می تواند دارای اهمیت باشد.

تمامی حقوق مطالب محفوظ است