logo

هر گاه رعدی زد و نوری در آسمان درخشید ، یادی هم از من تنها بکنید ...

ورود به سایت

 

آمار سایت

امروز333
دیروز534
هفتگی1281
ماهانه6866
جمع کل273257

اطلاعات بازدید کننده

  • آیپی: 54.226.113.250
  • مرورگر: unknown
  • نسخه: unknown
  • سیستم عامل: unknown

تعداد افراد آنلاین

3
Online

دوشنبه, 27 آذر 1396 21:52

 

 banner6

فرماندار هشترود هم به درخواست مردم و انتقادات ، واکنش مثبت نشان داد ؛ متشکریم و امیدواریم اداره هواشناسی هر چه سریع تر اقدامات لازم را انجام داده و مردم این شهرستان را به آرزوی دیرینه شان برساند.

به گزارش آرمان هشترود و به نقل از روابط عمومی فرمانداری ، حسن مستفید فرماندار هشترود گفت: نبود گزارش درست هواشناسی باعث سردرگمی مسافران عبوری از این شهرستان علی الخصوص مسافران زمستانی آزاد راه پیامبر اعظم (ص) شده که حدود 100 کیلومتر آن از این شهرستان عبور می‌کند.
 
حسن مستفید  در دیدار با مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی هم به سابقه کشاورزی هشترود و قطب تولید گندم دیم در این شهرستان اشاره کرد و خواستار تجهیز هر چه سریع‌تر و مستقر شدن اداره هواشناسی در این شهرستان شد.
 
وی گفت: اکثر دستگاه‌های موجود در ایستگاه قدیمی و برخی جریانات جوی را نشان نمی‌دهد.
 
مستفید از اختصاص زمین رایگان توسط خیرین به این امر اشاره نمود و گفت : این شهرستان آماده همکاری دررابطه باایجاد مستقل اداره هواشناسی است.
 
فرماندار هشترود در ادامه گفت : نبود اداره هواشناسی و ارائه گزارش درست باعث می شود ما به درستی مسدود بودن راه‌های را در فصل زمستان اعلام نکنیم و اگر هواشناسی در این شهرستان دقیق باشد محدودیت های سفر در برخی ایام اعمال می‌شود. / آرمان هشترود
 
هوراند ، خداآفرین و هشترود در شُرُف حل شدن ؛ از اسکو ، آذرشهر ، هادیشهر ، بندر شرفخانه ، کندوان و فرمانداران و مسئولان مربوطه آن شهرستان ها چه خبر؟! 

برخی شهرها چرا مظلوم واقع شده اند؟

نشست و هم اندیشی در خصوص در خواست فرماندار محترم خداآفرین برای تامین اعتبار جهت خرید و نصب ایستگاه هواشناسی با حضور مدیر کل هواشناسی 

 

اما چرا از فرمانداران و مسئولان سایر شهرستان ها خبری نیست؟! آذرشهر ، هادیشهر ، اسکو و هشترود جزو این خاک نیستند؟ مردمشان و کشاورزان حق ندارند از وضعیت آب و هوای محلّ زندگی و پیش بینی آب و هوای روزهای آینده شهرشان با خبر شوند؟ کندوان آبروی گردشگری آذربایجان نیست؟ بندر شرفخانه تنها بندر شهری دریاچه نیست؟
 
 خوشحال و خرسندیم که مسئولان به انتقادات و درخواست های مردمی پاسخ مثبت می دهند و به نظر مردم و نیاز کشاورزان احترام می گذارند ؛ از این جهت از فرمانداران محترم شهرستان های هوراند و خداآفرین بسیار متشکریم.
 
ما کماکان منتظر واکنش مثبت فرمانداران و مسئولان سایر شهرستان ها ( هادیشهر ، هشترود ، آذرشهر ، اسکو و شبستر ) هستیم تا مشکلات ناقص بودن و یا عدم وجود ایستگاه در این شهرستان ها و مناطق مورد بحث هم حل شود ؛ شایسته ی آذربایجان و مردمانش نیست که در دوره و زمان فعلی ، شهرهای قدیمی و مشهور و بزرگش از داشتن ایستگاه هواشناسی مجهّز و به روز و آنلاین محروم باشند.
 
 ما کماکان منتظریم 

خبر بسیار مهم پیرامون مشکلات و کمبود ایستگاه های هواشناسی در استان آذربایجان شرقی و توضیحات اداره کل هواشناسی در برابر مطالبات مردم که توسط مجموعه مردم نهادِ هواشناسی آذربایجان در این کنفرانس ارائه شد

بدون اراده ی فرمانداری ها و مسئولان مربوطه ی شهرستان ها ، امکان تاسیس یا ارتقاء ایستگاه به صورت مستقل از جانب اداره هواشناسی وجود ندارد / در صورت درخواست و اراده ی فرمانداری ها و نهادهای مربوطه ی شهرستان ها ، تامین زمین و زیرساخت ( برق و اینترنت ) ، اداره هواشناسی آماده تاسیس ایستگاه می باشد / مردم هم می توانند با اهدای زمین ، کمک کنند

 

همانگونه که مستحضرید ، ششم شهریور ماه  ۱۳۹۶ ، کنفرانس خبری با حضور مدیر کل ، معاونان و سایر مسئولان رده بالای اداره کل هواشناسی استان آذربایجان شرقی و در حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد ، که از مجموعه ی مردم نهادِ هواشناسی آذربایجان نیز به عنوان صدای درد مردم در این حوزه دعوت به عمل آمده بود ؛ در این کنفرانس ، مشکلات ایستگاه های مراکز شهرستانی ، تنها بندر شهری دریاچه و دهکده توریستی کندوان با شهرت جهانی ( عدم ارائه بر خط آنلاین اطلاعات به سبب مشکلات موجود و یا عدم وجود ایستگاه ) از طرف ما مطرح شد ، که توضیحات مسئولان اداره به تفکیک ایستگاه و به شرح زیر بود :
 
الف ) مراکز شهرستانی / مشکل عدم اراده فرماندارها ، مشکلات مکانی و زیرساختی
 
خداآفرین و آذرشهر : این دو شهر کلاً فاقد ایستگاه می باشند و برای تاسیس ایستگاه ، باید از طرف فرمانداری این شهرستان ها درخواست تاسیس ایستگاه همراه با تعیین مکان و زیر ساخت ها ، از طریق نامه نگاری با اداره کل هواشناسی استان مطرح شود تا طیّ روال قانونی ، این کار میسّر گردد.
 
هشترود ، اسکو و هادیشهر : در این شهرها ادوات نیمه خودکار هواشناسی موجود است ، اما برای ارتقاء و استانداردسازی و نهایتاً اضافه کردن به صورت بر خط آنلاین در سایت کشوری ، نیازمند یک زمین استاندارد همراه با زیرساخت ( برق و اینترنت ) می باشد ، که باید از طرف فرمانداری ، شهرداری و سایر نهادهای مربوطه این شهرستان ها مهیّا شود تا اداره هواشناسی نیز نسبت به انتقال و تجهیز ایستگاه های مربوطه اقدام نماید.
 
هوراند : مشکل هوراند تا حدّ زیادی حل شده و بودجه ی تاسیس ایستگاه در این شهر ، توسط فرمانداری محترم این شهرستان تعیین و تصویب شده است و هفته ی آتی جلسه ای با حضور فرماندار هوراند و اعضای شورای این شهر ، برای مکان یابی و نهایی کردن این پروژه برگزار خواهد شد.
 
ب ) تنها بندر شهری دریاچه اورمیه / با همکاری سازمان بنادر و کشتیرانی در حال رفع مشکل
 
بندر شرفخانه : مقرر شده است با همکاری سازمان بنادر و کشتیرانی این شهرستان و با عنایت فرماندار محترم شهرستان شبستر ، در محوّطه اداری این سازمان ، زمینی برای انتقال و استانداردسازی ایستگاه این شهر تعیین گشته و پس از انتقال تجهیزات ، به صورت بر خط آنلاین به سایت کشوری اضافه گردد ، که این پروژه نیز در حال نهایی شدن است و با تلاش های فرماندار محترم شهرستان شبستر ، ان شا الله و به زودی مشکل این ایستگاه حل می شود.
 
ج ) دهکده توریستی و گردشگری با شهرت جهانی / بلاتکلیف و بدون تامین بودجه از طرف سازمان مدیریت بحران استان آذربایجان شرقی
 
کندوان : حدود ۵ سال است که بارها از طرف اداره کل هواشناسی نامه و درخواست برای تاسیس ایستگاه در این دهکده توریستی و تصویب از محل بودجه مدیریت بحران استان انجام می شود ، اما متاسفانه مدیریت بحران استان ، این بودجه را تامین نمی کند و به همین دلیل ، این دهکده توریستی که آبروی گردشگری آذربایجان است ، در وضعیتی بلاتکلیف از این نظر باقی مانده است.
 
 بنابراین ، تنها راه حل مشکل ، اراده و خواست فرمانداری شهرستان های مذکور بوده و در صورت درخواست و همکاری فرمانداران ، شورای شهر ، شهرداری و نهادهای مربوطه شهرستان ها ؛ اداره هواشناسی آماده تجهیز ، استقرار و تاسیس ایستگاه هواشناسی در این مناطق می باشد ؛ در صورت نبود رغبت در فرمانداران برای رفع مشکل ، متاسفانه در شش شهرستان مذکور در این مطلب ، مردم از حق وجود ایستگاه مجهّز و بر خط آنلاین محروم خواهند ماند.
 
 مردم می توانند خودشان هم آستین ها را بالا بزنند و این بار تبلور تعصب و غیرت در زمینه ی هواشناسی در آذربایجان باشند.
 
پی نوشت مهم : مردم شهرستان های مذکور نیز می توانند با توجّه به عدم رغبت نهادهای فوق الذکر برخی شهرستان های فوق ، نسبت به اهدای زمین به طول و عرض 50*60 متر و دارای برق و اینترنت ، کار خیر و ماندگاری را برای خود در شهرهایشان رقم بزنند ؛ در صورت تمایل ، با فرمانداری و نهادهای شهرستانی تماس گرفته شود ، تا از طریق آن نهادها ، با اداره هواشناسی مکاتبات لازم انجام شده و کارشناسان اداره برای بررسی صلاحیّت زمین های مورد نظر برای تاسیس ایستگاه هواشناسی ، عازم منطقه شوند.
 
 الف.م / مرکز اختصاصی و مردم نهادِ هواشناسی آذربایجان ( ۱۳۸۵ / ۲۰۰۶ )

برای اولین بار اتفاق افتاد ؛ افزایش بی سابقه اعتبارات اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی در سال ۹۶ به بیش از سیزده میلیارد ریال

 این رخداد خوب را به فال نیک می گیریم و امیدواریم مشکلات پیرامون کمبود جدّی ایستگاه در مناطق مختلف استان و سایر نواقصات ایستگاه های موجود ، تا حدّ زیادی با همکاری فرمانداران ، نمایندگان مجلس ، اعضای شورای شهر و اداره کل هواشناسی استان ، حل شود.
 
 مهم ترین کمبودهای فعلی با توجه به مطالبات مردم ، به شرح زیر حس می شود :
 
 عدم وجود ایستگاه در :
 
هوراند
خداآفرین
آذرشهر
دهکده توریستی کندوان
 
 مشکل عدم ارتقاء و نتیجتاً عدم ارائه آمار روزانه و عدم ارائه ی وضعیت آنلاین ایستگاه در سایت سازمان هواشناسی کشور ( که عملاً کاربرد عمومی با عدم ارتقاء ، وجود ندارد و مانند این است که ایستگاه را یک شرکت خصوصی تاسیس کرده است و نه یک اداره ی دولتی با بودجه ی بیت المال ) :
 
هشترود
بندر شرفخانه
اسکو
 
 پس از رفع مشکلات و نواقصات فوق ، در مراحل بعدی اولویت بندی ، تاسیس ایستگاه در سایر شهرهای بزرگ ( به جز مراکز شهرستان ها ) ، مناطقی نظیر پیست اسکی سهند و ارتفاعات عینالی به دلایل گردشگری ، بالا بردن دقّت پیش بینی ها ، پایش آلودگی هوا ، بررسی پدیده ی اینورژن در فصول سرد سال و ... ، می تواند دارای اهمیت باشد.

تمامی حقوق مطالب محفوظ است