logo

هر گاه رعدی زد و نوری در آسمان درخشید ، یادی هم از من تنها بکنید ...

ورود به سایت

 

آمار سایت

امروز202
دیروز279
هفتگی2467
ماهانه5525
جمع کل375677

اطلاعات بازدید کننده

  • آیپی: 54.205.211.87
  • مرورگر: unknown
  • نسخه: unknown
  • سیستم عامل: unknown

تعداد افراد آنلاین

6
Online

یکشنبه, 30 دی 1397 20:15

 

 banner6

وقایای فروردین 83 و آتشی خانمان سوز که سرما در آذربایجان شعله ور کرد

windowslivewriter05ca94516744 1092fc2
 
دقیقا 12 سال پیش ، یعنی سال 1382 هجری شمسی ، آذربایجان با یک زمستان نسبتا غیر معمول در اوایل و اواسط آن و کاملا عجیب و ناهنجار در اواخر همان زمستان روبرو شد.
 
این زمستان طی ماه های دی و بهمن گرم بود ، اما نه در حدی که دمای کمینه زیر صفر نشود ، چرا که دماهای منفی دو رقمی در برخی شهرها و حدود 9 درجه زیر صفر در تبریز به ثبت رسید.
 
بنا بر این درختان به روال همیشگی خود در خواب زمستانی بودند.
 
این زمستان نسبتا گرم تا اواخر دهه ی اول اسفند ادامه داشت و دما در تبریز به 7 درجه زیر صفر نیز در اوایل همان اسفند رسید.
 
اما در دهه ی دوم اسفند 82 ، یکی از حالات مبهم آب و هوایی آذربایجان آغاز شد.
 
در دهه ی دوم اسفند 82 ، با تغییر فصل ضربتی از زمستان به بهار ، که در اواخر اسفند به دماهای خرداد ماه نزدیک تر شد ، یک شوک اساسی به درختان وارد شد.
 
در آن دوره و در دهه ی سوم اسفند 82 ، برخی شهرهای آذربایجان تا مرز 30 درجه پیش رفتند و تبریز نیز تا مرز 26 درجه ی سانتی گراد پیش رفت!
 
درختان بی نوا ، بی خبر از آینده ای تاریک و مبهم ، احساس گرما و تغییر کامل فصل کرده و شروع به شکوفه زدن کردند و علاوه بر شکوفه دادن و به سبب شدت گرمای بی سابقه ی هوا ، به طور رسمی شاخ و برگ نیز درآوردند.
 
هوا به حدی گرم شد که لباس های گرم مردم در گنجه های کمدها مخفی شد و بخاری ها به زیر زمین ها ، انباری ها و جاهایی به غیر از مکان اصلیشان در زمستان منتقل شدند.
 
حتی اندک کاهش دمایی که در دهه ی اول فروردین دماها را تا مرز زیر صفر در آذربایجان برد ، مردم را مجاب به بازگرداندن بخاری ها و لباس های گرم به اتاق ها و تنشان نکرد.
 
سیزدهم فروردین 1383 نیز با هوایی نسبتا گرم و پایدار به در شد ، تا درختان و مردمی که از حوادث پیش رویشان بی خبر بودند ، به سالی نو و روزگاری بهتر بیندیشند.
 
 مدرسه ها و ادارات در سال نو و به رسم معمول باز شده بودند و درختان هم با آواز بلبل ها شاد بودند و یواش یواش دیگر شکوفه ای هم روی درختان نبود و به قول معروف چغاله ی میوه ها درآمده بود و درختان در حال رشد بودند.
 
اما در اواسط فروردین ماه 83 ، آغاز وزش بادهایی شدید از سمت غرب و جنوبغرب در سرتاسر آذربایجان ، حامل خبرهایی بد برای این دیار شد ؛ وزش بادی که در برخی نقاط سرعت خود را به بیش از 90 کیلومتر بر ساعت نیز رساند و لرزه بر اندام درختانی انداخت که شاد و سرمست از گرمای بی سابقه ی هوا طی بیش از 30 روز بودند.
 
درختان هیچوقت اشتباه نمی کنند ؛ بنابراین تلاطمی که در دلشان بر پا شده بود ، بی دلیل نبود.
 
getattachment aspx
 
بعد از سپری شدن تندباد و دوره ی گرم بی سابقه ، در آغازین ساعات بامداد 16 فروردین 83 ، چنان برف و بورانی آذربایجان را فرا گرفت که در اوج زمستان هم دیده های عاشقان از نظاره گر بودن آنچنان برف و بورانی محروم بودند ؛ ارتفاع برف به زمین نشسته در شهر تبریز نزدیک 20 سانتی متر و در سایر نقاط آذربایجان به مراتب بیش از این مقدار بود و خبرها از گوشه و کنار آذربایجان به گوش می رسیدند که حتی ارتفاع برف به بیش از 70 سانتی متر نیز رسیده بود!
 
کاهش دمای هوا به حدی بود که در 17 فروردین ، با قطع بارش برف ، بیشینه دمای هوا در سرتاسر آذربایجان زیر صفر و کمینه دمای صبح همان روز به 8 - و سردتر از آن در شهرها و نقاط مختلف رسید ؛ به عنوان نمونه فرودگاه تبریز دمای 9 درجه زیر صفر و قسمت های سردتر شهر تا 12 درجه زیر صفر را سپری کردند.
 
با بارش این برف سنگین و تداوم سه روز دمای یخبندان ، کمر کشاورزی و باغداری آذربایجان به طور کامل شکست و برخی درختان از شدت سرمازدگی و شوک وارده از ریشه خشکیدند!
 
آن برف ، دو گروه را به خواب دوباره و موقتی برد ، گروه اول بچه مدرسه ای هایی که به خاطر آن برف سنگین در 16 فروردین تعطیل شده بودند ( که خود من هم جزو آن گروه بودم و در آخرین سال دوران ابتدائی مشغول تحصیل بودم ) و به خاطر تعطیلی مدارس موقتا و برای یک روز دوباره خوابیدند و به مدرسه هایشان نرفتند ؛ اما گروه دوم درختان بی نوایی بودند که خشکیدند و پر پر شدند ، به پای اقلیمی که هیچکس تا کنون به درستی از آن سر در نیاورده است ؛ البته که گروه اول از این حوادث شاد بودند و خواب موقتی آن ها مسرت بخش بود ، اما خواب موقتی گروه دوم یک خواب تحمیلی و ناشی از بیماری بود ، که تن آنانی را که دچار این نوع از خوابیدن می شوند ، آتش تب خاکستر می کند تا بگریند و سر در گریبان بگذارند باغداران و کشاورزان و گلخانه دارانی که یک سال تمام صبر کرده بودند تا حاصل زحمات خود و روزی یک ساله خود و خانواده شان را برداشت کنند ، اما شد آنچه که نباید می شد و کاری هم از دست هیچکسی ساخته نبود ...
 
سال 83 برای کشاورزی آذربایجان فاجعه ای بود که چند دهه قبل آن نیز سابقه ی وقوع به آن شدت را نداشت و حالا هم بعد 12 سال ، جز دو تلنگر در فروردین 88 و 93 ، مشابه آن تکرار نشده است ؛ حال با گرمایی بد موقع و آزار دهنده که در اسفند امسال با آن روبرو شده ایم و درختان شکوفه کرده اند ، فقط دست ها را به سوی خدا بالا می بریم و می خواهیم که دیگر تکرار نشود بلایی نظیر آنچه در سال 83 بر سر آذربایجان هوار شد.

نظرات   

#14 صالح چ 1394-12-19 20:04
سلام خسته نباشید‌.. تا اونجایی که من چک کردم ... این سرما تا چند روز پیش روی نقشه ها بود... به طوری که تا منفی ۱۰ درجه هم پیش بینی شده بود... ولی در این چند روز هر وقت که تونستم چک کنم این سرما رفته رفته تضعیف شده...با این شدتی که داره تضعیف میشه... فک کنم نهایتن ۱ درجه زیر صفر تجریه کنیم... درسته که چند روز قبل نوشتین احتمال ۶۰ درصد... ولی با شرایط فعلی احتمال وقوعش زیر ۲۰ درصد به نظر من... ایشالا که اشتباه نکرده باشم و حرف من درست از آب در بیاد... تا شاهد فاجعه نباشیم

پ : بله خوشبختانه فروکش کرده
#13 هواشناس مراغه 1394-12-19 08:33
سلام ، با توجه به افق نقشه های پیش یابی:
به نظر میرسد امسال موقع تحویل سال مشغول پارو کردن برف باشیم ;-) :cry: :sad: :lol:
#12 امیرعباس,,میاندوآب,, 1394-12-19 01:48
سلام و یه خسته نباشید به شما زحمتکشان عزیز دستتون درد نکنه ,, اگه میشه لطفا پستارو حداقل یک روز در میان بزارین و ما رو از آخرین وضعیت این سرما آگاه کنین که در چه وضعیتی قرار میگیره هر چه جلوتر میریم اوضاع چه جوری خواهد شد؟سپاسگزارم.

پ : فعلا سرما با اندکی نضعیف برای اواخر این ماه و اوایل 1395 در نقشه ها وجود دارد. البته که قطعی نیست
#11 محمد حسن 1394-12-18 23:26
سلام خسته نباشيد
طرفهاي ورزقان پيري هست كه كنارمزارش نوشته شده:
به هفتادبرفي برافتاد به حق اين پير به حداين تير
يك تيري هم حك شده به ارتفاع حدوداً ٧٠سانتي متر
يعني تو٨خرداد كه٧٠روزازبهارميگذره برفي به ارتفاع ٧٠سانتي مترباريده بود
سال١٣٨٠خردادماه ١٥ام ماه توجنگلهاي ارسباران(منطقه كيلينگان)بودم كه برفي حدودا١٥سانتي باريد
اين است اقليم اذربايجان
#10 آذربایجانلی 1394-12-18 22:39
سلام، ممنون بخاطر زحماتتون :-)
امیدوارم بلای 83 دیگه تکرار نشه.
#9 علیرضا 1394-12-18 21:15
سلام خیلی ببخشید ها ما کشاورزا با د حتما گور خودمون رو بکنیم؟ یا احتمال عوض شدن جو هست ؟

پ : هنوز چیزی قطعی نیست
#8 ساوالان 1394-12-18 18:49
باسلام . احتمال بارش خوب برای ده روز آینده برا آذربایجان وجود داره یا نه؟

پ : بله ولی صبر لازمه
#7 آیلین 1394-12-18 17:30
سلام.استاد جان میشه بفرمایین که دورنمای وضعیت بارشی برای جنوب ازربایجان شرقی چطور خواهد بود؟ایا بارشهای خوب در راهه یا ما کشاورزا دیگه باروبندیلمونو ببندیم.با تشکر
#6 قره داغ 1394-12-18 16:53
۴ آپریل ۲۰۰۴ بیشترین بارش استان به صورت برف ۵۵ میلی متر که اگه هر یک میلی رو دو سانت برف حساب کنیم برف به یادماندنی بوده

از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ بیشترین بارش تو یک روز در کلیبر مربوط به همین تاریخه با ۵۵ میلی که شبش دما به منفی ۱۰ هم رسیده

http://www.chaharmahalmet.ir/stat/archive/iran/azs/KALEIBAR/26.asp

پ : 55 میل کم کمش 70 سانت برف میشه
#5 رضا میانالی 1394-12-18 16:39
سلام داداش خسته نباشی حالا به نظرت ما چنین شرایطی رو برای کشاورزا هشدار بدیم یا نه؟
بالاخره یک سری اقدامات مثل آتش زدن تیوب در داخل باغ ها و نایلون کشیدن به دور درختا آماده کردن ماشین های گرما زا برقی و ... وجود داره که میتونه خسارت رو به حداقل برسونه!
حالا به تظرت چقدر احتمال داره که این اتفاق بیفته؟
مطمئنن اگه بخاد اتفاق بیفته میفته و باید جلوی خسارات وحشتناک رو بگیریم!

پ : فعلا در نقشه ها سرمایی ظاهر شده اما قطعی نیست

برای ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.

تمامی حقوق مطالب محفوظ است