logo

هر گاه رعدی زد و نوری در آسمان درخشید ، یادی هم از من تنها بکنید ...

ورود به سایت

 

آمار سایت

امروز46
دیروز298
هفتگی1000
ماهانه2994
جمع کل365362

اطلاعات بازدید کننده

  • آیپی: 18.212.93.234
  • مرورگر: unknown
  • نسخه: unknown
  • سیستم عامل: unknown

تعداد افراد آنلاین

7
Online

چهارشنبه, 21 آذر 1397 03:58

 

 banner6

اطلاعیه بسیار بسیار مهم / در دوران پر خیر و برکت پیش رو ، توصیه ها را جدّی بگیرید و اطلاع رسانی کنید

شال و کلاه کنید و برای دیدن زمستانی جذّاب و کلاسیک آماده شوید ؛ پیشاپیش خدا را به خاطر نعمات زیبایش شکر گزاری می کنیم 
 
به تدریج از فردا صبح و از گوشه ی شمالغربی و مرزهای غربی آذربایجان غربی سردچال بسیار قدرتمند فرود آمده بر فراز دریای سیاه با باز شدن و ارسال اولین ناوه ، شروع به فعالیت می کند.
 
پیش بینی می شود از فردا ظهر و عصر به تدریج گستردگی بارش ها و مناطق تحت تاثیر سیستم افزایش پیدا کند و البته به نظر می رسد ابتدا بارش در برخی نقاط به صورت باران آغاز گردد و رفته رفته به برف تبدیل شود.
 
 همچنین از فردا وزش باد نیز شدت می گیرد و هنگام بارندگی نیز وزش باد در جریان خواهد بود و بدین سبب بارش ها همراه با کولاک و بورانی خواهند بود.
 
 با توجه به پیش بینی های به عمل آمده ، علاوه بر کولاک و بوران برف قدرتمند ، سرما و یخبندان نیز تا اطلاع ثانوی حاکم خواهد شد و از طرفی با توجه به نوع سردچالی بودن سیستم ، احتمال دارد با قفل و بلاک معکوس و مثبت این کم فشار مورّب و بریده شده و تشکیل یک الگوی نادر اُمگایی فی ما بین اروپا و خاورمیانه ، بارش ها به صورت تناوبی در طی هفته ی آینده نیز ادامه داشته باشند ؛ ضمن این که تداوم سرما نیز طولانی مدت پیش بینی می شود.
 
 لذا موارد زیر به عنوان مهم ترین توصیه ها برای جلوگیری از خسارات احتمالی این دوران کم نظیر پیش رو ارائه می گردد :
 
1 -  به گلخانه داران ، کشاورزان ، باغداران ، دامداران ، زنبور داران و ... توصیه می شود برای مقابله با این چالش آب و هوایی ، تمهیدات لازم را بیاندیشند.
 
2 - از طرفی مردم نیز خود را برای مقابله آماده کنند و خصوصاً کسانی که ماشین یا وسیله ی نقلیه دارند ، به فکر ضدّ یخ قدرتمند برای آن باشند تا در ادامه ی سرما ، شاهد ترکیدن رادیاتور ماشینشان نباشند.
 
3 - در هنگام تردد در پیاده رو ها ، خیابان و ... مواظب لغزندگی باشید و یادتان باشد ، بودن دست ها در جیب ، هنگام لیز خوردن مساویست با ... ! پس دستکش داشته باشید و دستتان را هنگام تردد در سطح لغزنده و یخ زده در جیبتان قرار ندهید!
 
4 - توصیه می شود از سفرهای بین شهری و جاده ای غیر ضروری طی این مدت خودداری نمایید و رانندگانی هم که بر حسب شغل و یا هر دلیلی مجبور به تردد هستند ، با توجه به کولاک شدید و کاهش دید افقی در جاده های مواصلاتی ، باید تمام تجهیزات ایمنی ، چراغ مه شکن ، پتو ، زنجیر چرخ و ... را به همراه داشته باشند.
 
5 - جلوگیری از ترکیدن کنتورهای آب و یخ زدگی لوله های موجود در فضاهای باز ، یکی دیگر از دغدغه های موجود خواهد بود. توصیه می شود کنتورهای آب و لوله های انتقال آب که در فضای باز قرار دارند یا در معرض سرما هستند ، با کاه ، براده های چوب ، پشم شیشه ، گونی و ... پوشانده شوند.
 
6 - بررسی مسیر دودکش بخاری و اطمینان از مسدود نبودن برای جلوگیری از قاتل نامرئی ( منو اکسید کربن )
 
7 - خیابان های درون شهری نیز به شدت یخ زده و لغزنده خواهند شد و از رانندگان محترم انتظار می رود با حوصله ، متانت و دقت بیشتری مراعات حال یکدیگر و خودشان را بکنند.
 
8 - تا حد امکان از مصرف بی رویّه ی گاز و برق خودداری شود و صرفه جویی در مصرف این دو حامل انرژی اولویّت مردم باشد تا خدای نکرده شاهد قطع و یا افت فشار گاز در هیچ نقطه نباشیم.
 
9 - پرندگان و حیوانات در این روز و شب ها بیشتر به محبت ما نیاز دارند ، گر چه با خودمان نیز نامهربان شده ایم ، اما با آن ها هم تا حد امکان مهربان تر شویم.
 
 به نظر می رسد پس از چندین دهه وقفه در ظهور زمستان های مشهور و قدیمی آذربایجان ، امسال حداقل برای دورانی هم که شده شاهد بارش زیبا اما سنگین ( در برخی نقاط ) رحمت الهی خواهیم بود ، که با سرمای شدیدی نیز همراهی می شود ، بنا بر این امیدواریم این دوران نیز به خوبی و خوشی با حداقل خسارات ممکن سپری گردد.
 
  لطفا با منتشر کردن خبرها و مطالب ما در کانال ها ، گروه ها و هر مکان مجازی که می توانید ، به بیشتر شدن کاربران ، همراهان و علاقه مندان ما در" یازدهمین سال " فعالیتمان کمک کنید و همچنین در اطلاع رسانی بیشتر و بهتر نیز سهیم شوید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید :

برای عضویت ، کلیک کنید
 

وقایای فروردین 83 و آتشی خانمان سوز که سرما در آذربایجان شعله ور کرد

windowslivewriter05ca94516744 1092fc2
 
دقیقا 12 سال پیش ، یعنی سال 1382 هجری شمسی ، آذربایجان با یک زمستان نسبتا غیر معمول در اوایل و اواسط آن و کاملا عجیب و ناهنجار در اواخر همان زمستان روبرو شد.
 
این زمستان طی ماه های دی و بهمن گرم بود ، اما نه در حدی که دمای کمینه زیر صفر نشود ، چرا که دماهای منفی دو رقمی در برخی شهرها و حدود 9 درجه زیر صفر در تبریز به ثبت رسید.
 
بنا بر این درختان به روال همیشگی خود در خواب زمستانی بودند.
 
این زمستان نسبتا گرم تا اواخر دهه ی اول اسفند ادامه داشت و دما در تبریز به 7 درجه زیر صفر نیز در اوایل همان اسفند رسید.
 
اما در دهه ی دوم اسفند 82 ، یکی از حالات مبهم آب و هوایی آذربایجان آغاز شد.
 
در دهه ی دوم اسفند 82 ، با تغییر فصل ضربتی از زمستان به بهار ، که در اواخر اسفند به دماهای خرداد ماه نزدیک تر شد ، یک شوک اساسی به درختان وارد شد.
 
در آن دوره و در دهه ی سوم اسفند 82 ، برخی شهرهای آذربایجان تا مرز 30 درجه پیش رفتند و تبریز نیز تا مرز 26 درجه ی سانتی گراد پیش رفت!
 
درختان بی نوا ، بی خبر از آینده ای تاریک و مبهم ، احساس گرما و تغییر کامل فصل کرده و شروع به شکوفه زدن کردند و علاوه بر شکوفه دادن و به سبب شدت گرمای بی سابقه ی هوا ، به طور رسمی شاخ و برگ نیز درآوردند.
 
هوا به حدی گرم شد که لباس های گرم مردم در گنجه های کمدها مخفی شد و بخاری ها به زیر زمین ها ، انباری ها و جاهایی به غیر از مکان اصلیشان در زمستان منتقل شدند.
 
حتی اندک کاهش دمایی که در دهه ی اول فروردین دماها را تا مرز زیر صفر در آذربایجان برد ، مردم را مجاب به بازگرداندن بخاری ها و لباس های گرم به اتاق ها و تنشان نکرد.
 
سیزدهم فروردین 1383 نیز با هوایی نسبتا گرم و پایدار به در شد ، تا درختان و مردمی که از حوادث پیش رویشان بی خبر بودند ، به سالی نو و روزگاری بهتر بیندیشند.
 
 مدرسه ها و ادارات در سال نو و به رسم معمول باز شده بودند و درختان هم با آواز بلبل ها شاد بودند و یواش یواش دیگر شکوفه ای هم روی درختان نبود و به قول معروف چغاله ی میوه ها درآمده بود و درختان در حال رشد بودند.
 
اما در اواسط فروردین ماه 83 ، آغاز وزش بادهایی شدید از سمت غرب و جنوبغرب در سرتاسر آذربایجان ، حامل خبرهایی بد برای این دیار شد ؛ وزش بادی که در برخی نقاط سرعت خود را به بیش از 90 کیلومتر بر ساعت نیز رساند و لرزه بر اندام درختانی انداخت که شاد و سرمست از گرمای بی سابقه ی هوا طی بیش از 30 روز بودند.
 
درختان هیچوقت اشتباه نمی کنند ؛ بنابراین تلاطمی که در دلشان بر پا شده بود ، بی دلیل نبود.
 
getattachment aspx
 
بعد از سپری شدن تندباد و دوره ی گرم بی سابقه ، در آغازین ساعات بامداد 16 فروردین 83 ، چنان برف و بورانی آذربایجان را فرا گرفت که در اوج زمستان هم دیده های عاشقان از نظاره گر بودن آنچنان برف و بورانی محروم بودند ؛ ارتفاع برف به زمین نشسته در شهر تبریز نزدیک 20 سانتی متر و در سایر نقاط آذربایجان به مراتب بیش از این مقدار بود و خبرها از گوشه و کنار آذربایجان به گوش می رسیدند که حتی ارتفاع برف به بیش از 70 سانتی متر نیز رسیده بود!
 
کاهش دمای هوا به حدی بود که در 17 فروردین ، با قطع بارش برف ، بیشینه دمای هوا در سرتاسر آذربایجان زیر صفر و کمینه دمای صبح همان روز به 8 - و سردتر از آن در شهرها و نقاط مختلف رسید ؛ به عنوان نمونه فرودگاه تبریز دمای 9 درجه زیر صفر و قسمت های سردتر شهر تا 12 درجه زیر صفر را سپری کردند.
 
با بارش این برف سنگین و تداوم سه روز دمای یخبندان ، کمر کشاورزی و باغداری آذربایجان به طور کامل شکست و برخی درختان از شدت سرمازدگی و شوک وارده از ریشه خشکیدند!
 
آن برف ، دو گروه را به خواب دوباره و موقتی برد ، گروه اول بچه مدرسه ای هایی که به خاطر آن برف سنگین در 16 فروردین تعطیل شده بودند ( که خود من هم جزو آن گروه بودم و در آخرین سال دوران ابتدائی مشغول تحصیل بودم ) و به خاطر تعطیلی مدارس موقتا و برای یک روز دوباره خوابیدند و به مدرسه هایشان نرفتند ؛ اما گروه دوم درختان بی نوایی بودند که خشکیدند و پر پر شدند ، به پای اقلیمی که هیچکس تا کنون به درستی از آن سر در نیاورده است ؛ البته که گروه اول از این حوادث شاد بودند و خواب موقتی آن ها مسرت بخش بود ، اما خواب موقتی گروه دوم یک خواب تحمیلی و ناشی از بیماری بود ، که تن آنانی را که دچار این نوع از خوابیدن می شوند ، آتش تب خاکستر می کند تا بگریند و سر در گریبان بگذارند باغداران و کشاورزان و گلخانه دارانی که یک سال تمام صبر کرده بودند تا حاصل زحمات خود و روزی یک ساله خود و خانواده شان را برداشت کنند ، اما شد آنچه که نباید می شد و کاری هم از دست هیچکسی ساخته نبود ...
 
سال 83 برای کشاورزی آذربایجان فاجعه ای بود که چند دهه قبل آن نیز سابقه ی وقوع به آن شدت را نداشت و حالا هم بعد 12 سال ، جز دو تلنگر در فروردین 88 و 93 ، مشابه آن تکرار نشده است ؛ حال با گرمایی بد موقع و آزار دهنده که در اسفند امسال با آن روبرو شده ایم و درختان شکوفه کرده اند ، فقط دست ها را به سوی خدا بالا می بریم و می خواهیم که دیگر تکرار نشود بلایی نظیر آنچه در سال 83 بر سر آذربایجان هوار شد.

تمامی حقوق مطالب محفوظ است