logo

هر گاه رعدی زد و نوری در آسمان درخشید ، یادی هم از من تنها بکنید ...

ورود به سایت

 

آمار سایت

امروز72
دیروز293
هفتگی1156
ماهانه4214
جمع کل374366

اطلاعات بازدید کننده

  • آیپی: 54.234.114.202
  • مرورگر: unknown
  • نسخه: unknown
  • سیستم عامل: unknown

تعداد افراد آنلاین

6
Online

چهارشنبه, 26 دی 1397 05:19

 

 banner6

مطلب مهم در مورد تبریز و حومه

با وجود این همه هشدار و ... چرا در تبریز هیچ خبری نمی شود و همیشه در اغلب روزها آسمان تبریز صاف ، یکنواخت ، کسل کننده و به اصطلاح خسیس است و همیشه نظاره گر تصاویر و ویدئوهای ارسالی از سایر شهرهای آذربایجان هستیم؟!
 
 جواب این سوال به صورت خلاصه وار این است که از 25 آذر 1395 تا به امروز ، تبریز دچار یک مخمصه اقلیمی ( که دلیل آن مشخص نیست و از مسئولان ذیربط هم کسی پاسخگو نیست ) شده و اغلب سیستم های جوّی وارده به منطقه ، در منطقه تبریز و حومه ( نظیر سهند ، اسکو ، آذرشهر ، خسروشاه ، ایلخچی ، سردرود ، ممقان و سایر نواحی نزدیک ) به اصطلاح به صورت یک حفره بزرگ بارشی نمود پیدا می کند ؛ که البته اوج این فعل و انفعالات را در زمستان شاهد بودیم که با گذر 12 سیستم قدرتمند و سپری شدن یک زمستان سرد و پر برف کم سابقه با بوران های گسترده در اغلب نقاط ، شاید به جرات بتوان گفت در شهر تبریز به طور متوسط بیش از 20 سانتی متر برف در مجموع بر زمین ننشست! امید آن می رفت که با اتمام سرما و زمستان ، این بختک از کلان شهر تبریز دست بردارد ، اما متاسفانه هم اکنون و با گذشت 45 روز از پر بارش ترین فصل در منطقه ، سهم تبریز از گذر سیستم های بارشی ، یک جمعه تلخ با بارندگی رکورد شکن و عجیب منجر به سیل ( که اقلیم شناسان هم عادی بودن آن را رد کردند ) و یک بارش 10 میلی متری بوده است و بقیه روزها یک بارش خفیف نهایتاً 3 میلی متری آن هم یکی دو بار روی داده است! جالب تر این که شهر تبریز با کسر کردن بارش 60 میلی متری جمعه تلخ ، تا کنون حدود 20 میلی متر بارندگی در 45 روز گذشته داشته است ، که در نوع خود بی سابقه و اسفناک است! متاسفانه مشخص نیست این اتفاق شوم کی دست از سر تبریز بر می دارد ، اما بارها تاکید کردیم که در صورت وقوع یک بارش خوب در این شهر ، احتمال ریزش یک تگرگ سنگین و بارش مخاطره انگیز وجود دارد و این خلا های طولانی مدت بارشی ، از جانب اکوسیستمی که مدوّن و منظّم است ، بی پاسخ نخواهد ماند.
 
 ما خود ، ساکن تبریز هستیم و طیّ فعالیت 11 و خرده ای ساله هیچگاه با چنین مشکلی روبرو نشده ایم و از عدم وقوع و نفوذ بارش ها در این شهر - به عنوان عاشق پدیده های جوّی و علم هواشناسی - بسیار ناراحت هستیم و دچار افسردگی و تلاطم روحی شده ایم و تمام عاشقان را درک می کنیم ؛ اما کاری از دست کسی در این وضعیّت و در زمان حاضر بر نمی آید و فقط امیدواریم این مخمصه اقلیمی هر چه زودتر به پایان برسد و آغاز بارندگی های شدید در تبریز و حومه ، منجر به حوادث تلخ و ناگوار دیگری مانند جمعه تلخ نشود ...
 
 الف.م / مرکز اختصاصی هواشناسی آذربایجان ( 1385 / 2006 )

برای ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.

تمامی حقوق مطالب محفوظ است