logo

هر گاه رعدی زد و نوری در آسمان درخشید ، یادی هم از من تنها بکنید ...

ورود به سایت

 

آمار سایت

امروز94
دیروز240
هفتگی750
ماهانه2744
جمع کل365112

اطلاعات بازدید کننده

  • آیپی: 34.203.225.78
  • مرورگر: unknown
  • نسخه: unknown
  • سیستم عامل: unknown

تعداد افراد آنلاین

8
Online

سه شنبه, 20 آذر 1397 07:56

 

 banner6

نگاهی به اوضاع جوّی هفته پیش رو ؛ کاهش تدریجی دما تا اواسط و روند افزایشی از اواسط تا انتهای هفته

بررسی ها نشان می دهد هفته ی پیش رو از فردا تا اواسط هفته شاهد روند تدریجی و نسبی کاهش دمای هوا خواهد بود ، اما کماکان دما در بسیاری از مناطق ( جز استان اردبیل و ناحیه قره داغ ) ، کماکان در محدوده ای حدوداً نرمال تا بالای نرمال قرار خواهد داشت.
 
به نظر می رسد از اواسط تا انتهای هفته با روند افزایشی دما روبرو شویم ، که فعلاً مشخص نشده است این افزایش به چه صورتی خواهد بود و آیا می توان اسمِ آن را موج هشتم گرما گذاشت یا نه ؛ همه چیز تا دو روز آینده قطعی می شود و اطلاعات دقیق تر را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم نمود.
 
از نظر ناپایداری بارشی ، پدیده ی بسیار قابل توجّه رؤیت نمی شود و رشد ابر به خصوص در ارتفاعات به همراه رگبارهایی خفیف و پراکنده به صورت محلی در روزهای آغازین هفته می تواند در پاره ای نقاط روی دهد و احتمال بروز رگبار در روز جمعه وجود دارد.
 
به نظر می رسد ، دورانِ کسل کننده ی گرما از یک هفته بعد مصادف با دهه و به خصوص نیمه ی دوّم شهریور ماه تمام شود ، که فعلاً این موضوع نیز قطعی نشده است و فقط محتمل است.

نظرات   

#7 هواشناس آذربایجان 1396-06-10 22:01
آقا سعید انصافا عجب پیشبینی کردید!

از قدیم خوب گفتند کار هر بز نیست خرمن کوفتن ، گاو نر میخواهد و مرد کهن!

چه کاهش 10 درجه ای و بارشی هم داشتیم انصافا در انتهای هفته!!
#6 سعيد 1396-06-05 00:35
پيش بيني تا ١٠ شهريور:
بررسی نقشه های هواشناسی نشان می دهند که طی 14 روز آینده استمرار حاکیمت توده هوا پرفشار جنب حاره را در سطح کشور خواهیم داشت.
علی رغم آنکه مدل های دمایی کاهش دما هوا را در بیشتر مناطق کشور تا روز یکشنبه 5 شهریور 96 نشان می دهند، از اواسط هفته پیشرو روند افزایشی دما هوا پیش بینی می شود که اوج این افزایش دما هوا بر روی بخش هایی از شمال غرب (بخصوص استان اردبیل) و دامنه های غربی رشته کوه البرز خواهد بود. روزهای دوشنبه و سه شنبه مورخ 6 و 7 شهریور 96، اوج هوای گرم در بخش های شمالی کشور خواهد بود. برای شمال غرب کشور بین 1 الی 2 درجه، نوار ساحلی خزر تا 4 درجه و در استان اردبیل تا 13 درجه سلسیوس افزایش دما پیش بینی می شود. روند افزایش دما هوا در نوار شمالی کشور تا روز سه شنبه 7 شهریور 96 پیش بینی می شود.
ضمن تداوم افزایش دما و استقرار هوای گرم در بیشتر مناطق کشورتا روزهای پایانی هفته پیشرو، از روز چهارشنبه 8 شهریور با نفوذ تدریجی زبانه های توده هوای پرفشار و تغییر سوی جریات بر روی نوار ساحلی خزر، روند نسبی کاهش دما هوا از سمت غرب دریا آغاز شده، این کاهش دما برای روز پنجشنبه و بویژه جمعه 10 شهریور در نوار شمالی کشور بخصوص نوار ساحلی نسبتا ملموس خواهد بود.
این افزایش دما بر روی نوار شمالی کشور برای شمال غرب، دامنه های غربی البرز و نوار ساحلی خزر نسبت به مناطق دیگر بارزتر خواهد بود، بطوری که طی روزهای دوشنبه و سه شنبه 6 الی 7 شهریور 96، در نوار شمالی کشور هوای گرمتر از میزان نرمال حاکمیت خواهد داشت، برای شمال غرب کشور بین 1 الی 2 درجه، نوار ساحلی خزر تا 4 درجه و در استان اردبیل تا 13 درجه سلسیوس افزایش دما پیش بینی می شود. روند افزایش دما هوا در نوار شمالی کشور تا روز سه شنبه 7 شهریور 96 پیش بینی می شود و برای اواخر هفته پیشرو با نفوذ چیزی در حدود 3 الی 5 درجه و برای اردبیل تا 9 درجه سلسیوس کاهش دما هوا تا پایان هفته پیشرو پیش بینی می شود.

از روز چهارشنبه 8 شهریور لغایت جمعه 10 شهریور 96 با نفوذ تدریجی زبانه های توده هوای پرفشار به غرب دریا خزر جریانات بارشی در این بخش از کشور آغاز خواهد شد.در نواحی شمالی استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان و قزوین نیز بارش های پراکنده در برخی از نواحی دور از انتظار نخواهد بود.
#5 آرش 1396-06-04 15:35
جناب هواشناس محترم
درود بر شما
خواستم محضرتون عرض کنم موج های گرما یکی یکی سپری میشوند و رکورد روزهای گرم شکسته میشود ,آیا خبری از موج های بارشی است؟! خیر !
طبق آنومالی سازمان هواشناسی پاییز امسال دماهای بالای نرمال و بارش زیر نرمال برای شمالغرب کشور خواهیم داشت
آیا میدانید علت گرمای بی سابقه آذربایجان چیست؟
90 درصد خشک شدن دریاچه ارومیه هست ,تابحال به این فکر کرده اید که استان های همجوار قم دماهاشون پایین تر از خود شهر قم هست ,دلیلش خشک شدن دریاچه قم ,روزی خواهد رسید که ما هم مثل قم خواهیم شد و شورزاری بیش نخواهیم بود
طبق آمار رسمی ,خشکسالی شدید آذربایجان و شمالغرب کشور را فرا گرفته است
#4 رضاجواد 1396-06-04 15:21
آقا اينجا شاهين دژ همچنان در موج هفتم به سر مي بريم
خبري از كاهش نيست حتي بنظر ميرسه ديروز جمعه بهتر بود
مگه نگفتيد كاهش نسبي از شنبه رخ ميده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ظاهرا همه جا آروم شده الا اينجا
فك كنم گرما تو شهر ما جامونده :sigh:
#3 احمدي 1396-06-03 23:40
يك سوال تخصصي خدمت ادمين محترم
از يك هواشناس آماتور در مورد علت گرماي شمالغرب پرسيدم كه چرا شهري همچون يزد وضعيت بهتري داره!! در جواب مقصر ماجرا را مانسون هند معرفي كرد
مي گفت فعاليت مانسون هند در بعضي از سالها بگونه اي است كه با نزديك شدن به درياي عمان موجب ميشه پرفشار جنب حاره از نواحي جنوبي كشور به سمت عرضهاي شمالي و غربي رانده بشه و گرماي شديد در اون سالها مهمون شمالغرب ميشه و تا مانسون فروكش نكنه گرما هم فروكش نميكنه
حالا نظر شما چيه؟
لطفا به يكي دو كلمه جواب بسنده نكنيد و تشريح كنيد
#2 احمدي 1396-06-03 23:20
يه نكته لازم مي دونم عرض كنم
بعضي از دوستان براشون جاي سؤاله چرا منطقه سردسير شمالغرب تابستوناش از بقيه نقاط مثل مركز و شرق و جنوب گرمتره؟!
بنده متوجه دو تفاوت شدم :
اول اينكه گرماي ٣٠ به بالا در ديگر مناطق از فروردين شروع ميشه درحاليكه در شمالغرب از اواخر خرداد شروع ميشه و از اونطرف در اغلب سألها از نيمه شهريور به بعد دماي منطقه ما به ٣٠ و پايين تر ميرسه و هر روز كمتر ميشه درحاليكه دماي بالا و تابستانه در اون مناطق تا آبان هم باقيست
دوم اينكه اگه به نمودار دما ساعت نگاه كنيم تفاوتي هست و اون اينكه شهرهاي شمالغرب نمودار متمايل به سينوسي و منحني هستش يعني دما از ابتداي صبح به تدريج بالا ميره در اواخر ظهر و نزديك عصر به اوج ميرسه و بعد رو به پايين ميره اما در ساير مناطق نمودار نزديك به خط راسته يعني از همون اوايل روز هوا گرمه و با گذر ساعات روز زياد تغيير نميكنه و اين گرما هر چند از نظر عددي كمتر از ماست اما در طول روز برقراره يادمه پارسال ساعت ٦ صبح آزادي تهران بودم كه حرارتش مثل ساعت ١٢ ظهر شهرمون بود!!
پس دو اختلاف داريم :
اول دوران گرما در منطقه ما معمولا دوماهه و ساير مناطق هفت ماه يا بيشتر
دوم دما از نظر عددي كمتر ولي در طول روز ثابت اما در منطقه ما تدريجيه
لطفا ادمين محترم اگه نظري داريد ارايه دهيد
#1 احمدي 1396-06-03 23:03
آخه عزيز من معلومه از نيمه دوم به بعد گرما تموم ميشه
تابستون تموم ميشه و بوي پاييز مياد طبيعيه كه گرما قدرتشو از دست ميده
از لطف تابستون نيست از پايان عمرشه
نابود باد تابستون :-?

برای ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.

تمامی حقوق مطالب محفوظ است