logo

هر گاه رعدی زد و نوری در آسمان درخشید ، یادی هم از من تنها بکنید ...

ورود به سایت

 

آمار سایت

امروز18
دیروز267
هفتگی590
ماهانه6040
جمع کل233641

اطلاعات بازدید کننده

  • آیپی: 54.81.192.192
  • مرورگر: unknown
  • نسخه: unknown
  • سیستم عامل: unknown

تعداد افراد آنلاین

2
Online

دوشنبه, 30 مرداد 1396 01:42

 

 banner6

تداوم اوضاع ناپایدار

جوّ ناپایدار طیّ 36 ساعت آتی هم تداوم دارد و رشد ابر ، رگبار ، رعدوبرق و احتمال وقوع صاعقه یا ریزش تگرگ ، تندباد تندری و حوادث مربوطه در برخی نواحی به خصوص مناطق مستعد ، ارتفاعات و مجاورات رخ خواهد داد.
 
به سبب شرایط اقلیمی منطقه ، بارش تابستانه طیّ مرداد ماه ، به سرعت می تواند منجر به خسارت شود ؛ لذا رعایت جوانب احتیاط ضروری است و از طرف دیگر می تواند به صورت گسترده تر نیز در مناطقی به صورت فرانقشه ای عمل کند.

هشدار جدّی

به سبب فراهم شدن شرایط ناپایداری سنگین تابستانه طیّ دو روز آینده از بعدازظهر و عصر امروز تا فردا چهارشنبه اواخر شب ، در مناطق به شرح زیر ؛
 
آذربایجان غربی : نوار غربی و نیمه ی شمالی از مرکز تا شمالِ استان
 
 آذربایجان شرقی : نیمه ی غربی تا شمالغربی و برخی ارتفاعات مستعد و مجاورات و دامنه های مربوطه در مرکز استان
 
 اردبیل : سبلان و دامنه های مجاور ؛
 
رشد ابر ، رگبار ، رعدوبرق و احتمال ریزش تگرگ ، اصابت صاعقه و تندباد تندری و متعاقباً سیلابی شدن مسیل ها ، آبگرفتگی معابر عمومی ، طغیان رودخانه ها و سایر حوادث مربوطه دور از انتظار نخواهد بود و احتمال گسترش بارش ها در برخی نواحی نزدیکِ اشاره شده هم به دلایل اقلیمی وجود دارد.
 
 توجّه : ناپایداری های مرداد ماه ، با تمام ناپایداری ها معمولاً تفاوت بِیسی دارد و در صورت وقوع ، خطرهای فراوانی به همراه خواهد داشت ؛ لذا در صورت مشاهده توده تندری ، پناه گیری مناسب و دوری از حریم رودخانه ها و مسیل ها را حتماً در دستور کار قرار دهید.

اطلاعیه ؛ کاهش دما و وقوع ناپایداری هایی از امشب تا انتهای هفته در پاره ای مناطق

پس از مدّت ها ، خبر خوش داریم ؛ یک ماه قبل قول هوای خنک و احتمال وقوع رگبار و رعدوبرق را در دهه سوّم مرداد دادیم ؛ حالا وقتش رسیده است

 

نقشه های پیش یابی نشان می دهند از فردا تا پنجشنبه ، کاهش دما بین ۴ تا ۶ درجه در مناطق مختلف و نسبت به امروز خواهیم داشت.
 
از طرفی و از عصر امروز و امشب با مهیّا شدن شرایط وقوع ناپایداری های همرفتی و جوششی ، احتمال رشد ابر و رگبار و رعدوبرق به خصوص در ارتفاعات و مجاورات و دامنه های مربوطه و نواحی مستعد به ویژه در نیمه شمالی سه استان آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی به همراه برخی نواحی مرکزی آذربایجان شرقی و اردبیل  و مناطق جزئی تر در جنوب و جنوبشرق آذربایجان شرقی و اردبیل و ارتفاعات استان زنجان وجود دارد.
 
بنا بر شرایط اقلیمی آذربایجان ، در صورت بروز ناپایداری و به سبب تشدید محلّی بارش ها و احتمال ریزش تگرگ و یا اصابت صاعقه ، می توان انتظار آبگرفتگی معابر عمومی در برخی نقاط و یا سیلابی شدن مسیل ها را نیز داشت ؛ لذا هنگام مشاهده توده تندری ، پناه بگیرید.

اطلاعیه و پیش آگاهی وقوع ناپایداری های احتمالی / یکی دو روز هم صبر کنید تا موج ششم گرما هم بساطش را جمع کند

طیّ دو روز آینده تا دوشنبه شب ، به سبب فراهم بودن پاره ای شرایط در ترازهای فوقانی جو و مساعدت سایر شاخص ها در تراز میانی ، در مناطق محدود ، مستعد و به خصوص ارتفاعات و مجاورات آن ها احتمال رشد ابر و وقوع رگبار و رعدوبرق هایی وجود دارد.
 
 اما در صورت عدم تغییر جدّی الگوها ، رگبارهای بهتر به همراه کاهش دما از سه شنبه ، آغاز خواهد شد.
 
اطلاعات بیشتر ، طیّ روزهای آینده ارائه می شود.

نگاهی به هفته پیش رو " هفته بالا و پایین " از موج ششم گرما تا فروکش کردن تدریجی امواج گرما و بازگشت دماها به محدوده های نرمال و احتمال وقوع رگبار و رعدوبرق از انتهای هفته

بعدازظهر تا شبِ فردا شنبه ، احتمال رشد ابر ، رگبار و رعدوبرق ( محلاً تگرگ یا تندباد تندری ) در برخی نقاط مستعد به خصوص ارتفاعات و دامنه های مجاور در استان های آذربایجان شرقی و اردبیل وجود دارد
 
 بررسی شرایط  فعلی الگوها از اوضاع هفته ی پیش رو به صورت زیر برآورد می شود :
 
۱ - فردا شنبه روند افزایش دما نسبت به امروز آغاز می شود و بین ۲ تا ۴ درجه سانتی گراد در مناطق مختلف دمای هوا افزایش می یابد.
 
۲  - موج ششم گرما از روز یکشنبه وارد عمل می شود و دمای هوا نسبت به شنبه ۲ تا ۳ درجه در مناطق مختلف افزایش می یابد.
 
۳  - روز دوشنبه احتمالاً اوجِ موج ششم گرما را شاهد خواهیم بود و نسبت به یکشنبه دماها در حدود ۱ درجه هم افزایش خواهد داشت.
 
۴ - از روز سه شنبه تا انتهای هفته به نظر می رسد شاهد کاهش نسبی دمای هوا و فروکش کردن ( موقّت ) امواج گرما خواهیم بود و دماها به محدوده نرمال خود نزدیک می شوند ؛ همچنین احتمال وقوع رگبار و رعدوبرق هم روی الگوها ظاهر شده است ، اما ترجیح می دهیم راجب این کاهش دما و احتمال وقوع ناپایداری ، پس از تثبیت و تغییرات  نقشه ها ، با جزئیات بیشتر اظهار نظر کنیم.
 

آغاز کاهش دما و تشدید وزش باد خنک

از امروز روند کاهش نسبی دما ( ٢ تا ۴ درجه نسبت به دیروز ) آغاز می شود ، اما ساعات ظهر همچنان گرم خواهد بود.

 
امروز ، وزش باد خنکِ شرقی - شمالشرقی آغاز می شود و از اوایل امشب تا فردا صبح ، در مناطققی ( به خصوص آذربایجان شرقی ) ، بر اثر تندباد احتمال بروز برخی خسارات وجود دارد.

هشدار ؛ موج پنجم گرما فردا قدرت می گیرد و تا چهارشنبه در اوج است / روند نسبی کاهشی دما از پنجشنبه و جمعه

به سبب تشدید قدرت نسبی موج پنجم گرما طیّ فردا و تداوم آن تا چهارشنبه ، تمهیدات لازم برای مدیریت حامل های انرژی اندیشیده گردد و خواهش می شود بهینه مصرف کردن به خصوص در ساعات اوج مصرف ، در دستور کار قرار گیرد.
 
به نظر می رسد از پنجشنبه و جمعه شاهد کاهش نسبی و تدریجی دمای هوا باشیم ، که در مورد آن طیّ روزهای آینده بیشتر بحث خواهیم کرد.

نگاهی به هفته پیش رو ؛ هفته " گرمای آزار دهنده "

بررسی ها نشان می دهد ، هفته پیش رو و با فعالیت موج پنجم گرما ، روند افزایشی دما ادامه خواهد داشت.
 
روزهای یکشنبه تا چهارشنبه ، گرما اوج می گیرد و آزاردهنده می شود.

روند افزایش دما و فعالیت تدریجی موج پنجم گرما در آذربایجان ، از فردا آغاز می شود

فردا ، افزایش دمای هوا روند محسوس تری به خود می گیرد و تا اطلاع ثانوی ، با یک شیب ملایم ادامه خواهد داشت و به صورت نسبی شاهد آغاز نسبی فعالیت موج پنجم گرما در آذربایجان خواهیم بود.
 
انتظار داریم موج پنجم گرما ، به طور تدریجی نمایان شود و تا اواسط هفته آینده اوج بگیرد.
 
اطلاعات تکمیلی با مرور زمان ارائه خواهد شد.

روزشمار هواشناسی ؛ تداوم نسبی گرما و وقوع ناپایداری هایی در برخی مناطق محدود

امروز سه شنبه ، ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ مصادف با 1 آگوست 2017 است.
 
 دمای هوا در طول امروز ، نسبت به دیروز تغییرات آنچنان محسوسی نخواهد داشت و گرمای نسبی هوا در آذربایجان غربی و نیمه غربی - جنوبی آذربایجان شرقی تداوم خواهد یافت.
 
 از نظر ناپایداری ، امروز نیز در پاره ای نقاط به خصوص در نیمه غربی - شمالی آذربایجان غربی و نواحی مستعد در مرکز و نیمه شمالی - شمالغربی آذربایجان شرقی شاهد رشد ابر و وقوع رگبار و رعدوبرق هایی می توان بود.
 
البته به سبب شرایط اقلیمی ، می توان انتظار تشدید محلی بارش ها و احتمال وزش تندباد تندری ( مانند آنچه دیروز در تبریز و سولدوز روی داد ) را نیز به خصوص در ارتفاعات ، دامنه های مربوطه و مجاورات آن ها داشت.

تمامی حقوق مطالب محفوظ است