logo

هر گاه رعدی زد و نوری در آسمان درخشید ، یادی هم از من تنها بکنید ...

ورود به سایت

 

آمار سایت

امروز152
دیروز226
هفتگی1908
ماهانه5815
جمع کل296102

اطلاعات بازدید کننده

  • آیپی: 54.227.17.101
  • مرورگر: unknown
  • نسخه: unknown
  • سیستم عامل: unknown

تعداد افراد آنلاین

2
Online

جمعه, 04 اسفند 1396 17:53

 

 banner6

اطلاعیه ها و هشدارهای مهم به همراه عملکرد روزانه ی سیستم

سیستم جدید ، بسیار قدرتمند بوده و مناطق بیشتری را درگیر آبگرفتگی ، سیل و کولاک و برف خواهد کرد
 
 با کشیده شدن دوباره ی رطوبت از دریای سرخ و همراهیِ رطوبت از طریق سه دریای سیاه ، مدیترانه و خزر ، یک بار دیگر با غول سیستمِ جدیدی مواجه هستیم که از امروز فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و تا فردا شب در اغلب نقاط جز در ارتفاعات و مناطق کوهستانی و مستعد ، به صورتِ باران خواهد بود ؛ اما از فردا شب و به ویژه طیّ یکشنبه تا دوشنبه صبح ، با تشدید فعالیت سیستم ، علاوه بر تشدید و توسعه بارش ، ماهیّت بارندگی ها نیز به برف و برفآبه تبدیل خواهند شد.
 
 لذا :
 
 جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ : ورودِ کاملِ ابرناکیِ سیستم به منطقه ، آغاز بارش از استان های کرمانشاه ، همدان ، مرکزی ، زنجان ، قزوین ، البرز ، تهران ، نیمه جنوبی تا مرکزِ استان های آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی و اردبیل / بارش ها اغلب به صورت باران و در مناق مرتفع و کوهستانی به صورت برف یا برفآبه
 
 شنبه  ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ : بارندگی در سراسرِ منطقه و تشدیدِ تدریجی بارش ، روند کاهشیِ دما با شیب ملایم / بارندگی در مناطق مرتفع و کوهستانی به صورت برف و برفآبه و در سایر نقاط اغلب به صورت باران
 
 یکشنبه  ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ : روزِ اوجِ بارش ها ، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی ، جاری شدن سیل ، طغیان رودخانه ها ، سیلابی شدن مسیل ها / تا شب به تدریج ، بارش ها در مناطق گسترده ای به برف یا برفآبه تبدیل خواهد شد و بارش ها تا صبحِ دوشنبه تداوم خواهند داشت
 
 از فردا به ویژه روزِ یکشنبه ، موارد زیر را رعایت کنید :
 
تحت هیچ عنوان در بستر و حریمِ رودخانه ها نباشید.
 
برای تردد در محورهای کوهستانی و برفگیر ، تجهیزات زمستانی و ایمنی به همراه داشته باشید و از مسافرت های غیرضروری اجتناب کنید.
 
این مطلب کاملاً اختصاصی بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع ، نشانه شخصیّت ضعیف و غیر حرفه ای بودن است.

اطلاعیه مهم تشدید بارش و تبدیل بارندگی ها به برف و بوران و کولاک

بارندگی های نه چندان شدید و گسترده - اغلب به صورت باران - تا فردا بعدازظهر ادامه خواهند داشت.
 
اما توجّه کافی داشته باشید که از فردا عصر و شب شاهد تشدید بارش ها ، تبدیل در بسیاری از مناطق به برف و کاهش تدریجی و نسبی دما خواهیم بود ؛ لذا از فردا عصر و شب تا چهارشنبه ظهر :
 
۱ - در مناطق گرمسیر و جنوبی تری که بارندگی به صورت باران باشد ، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها را انتظار داریم.
 
۲ - در باند میانی و شمالیِ منطقه ( استان اردبیل ، یک دوّم شرقی - شمالی آذربایجان شرقی ، نوار غربی و جنوبشرق آذربایجان غربی ، برخی نقاط کردستان و نیمه شرقی ، شمال زنجان ) به سبب تشدید و تبدیل بارش ها به برف ، احتمال ایجاد مشکل در تردد محورهای برفگیر و کوهستانی محتمل است.
 
لذا برای جلوگیری از حوادث احتمالی ، تمهیدات لازم به عمل آید و فردا شب از مسافرت های غیرضروری خنودداری نمائید.

اطلاعیه مهم آب و هوایی

 شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ : آذربایجان در فاز آرامش قبل از طوفان قرار می گیرد
 
 یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ : به تدریج بر سرعت وزش باد افزوده شده و دمای هوا نیز شیب افزایشی به ویژه از سمت استان اردبیل و ناحیه قره داغ به خود می گیرد
 
 دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ : وزش تندباد در مناطقی تا حدّ شدید رسیده و می تواند مسب خساراتی هر چند نه چندان شدید شود / دمای هوا به طرز محسوسی در سراسر منطقه به ویژه استان اردبیل و ناحیه قره داغ افزایش پیدا می کند / ابرناکی ناشی از ورود سیستم آغاز شده و بارش هایی بیشتر به صورت باران و پراکنده در مناطقی محتمل است
 
 سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ : بارندگی ها از سمت نیمه جنوبی به طرز محسوسی تشدید شده و رفته رفته تا شب تا کمربند میانی و نواحی شمالی منطقه نیز نفوذ می کند / احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها در مناطقی که با بارش باران روبرو شوند ، وجود دارد
 
 انتظار داریم از عصر و اواخر شب سه شنبه به خصوص طیّ بامداد چهارشنبه ، با کاهش نسبی دما و نفوذ یک هوای سرد نه چندان محسوس ، بارندگی در اغلب نقاط تبدیل به برف یا برفآبه گردد که انتظار می رود در استان اردبیل ، یک سوّم شمالی ، دو سوّم شرقی و دو سوّم جنوبشرقی آذربایجان شرقی به همراه اکثر نقاط آذربایجان غربی ( به جز نواحی پست و گرمسیر این استان ) شاهد بارش نیمه سنگین برف باشیم.
 
 هشدار مهم : 
 
 لذا احتمال کولاک و بورانِ برف از سه شنبه بعدازظهر تا چهارشنبه ظهر در محورهای مواصلاتی کوهستانی ، گردنه ها و مناطق سردسیر ، محتمل است ؛ از سفرهای غیرضروری خودداری نموده و در صورت لزوم تردد در محورهای مواصلاتی ، جوانب احتیاط را رعایت نموده و تجهیزات زمستانه برای مسافرت به همراه داشته باشید.

نگاهی به اوضاع جوّی روزهای آتی / احتمال اینورژن و آلودگی هوا وجود دارد

با توجّه به رکود جو ، انتظار داریم در شهرهای پر جمعیت و صنعتی به تدریج تا انتهای هفته ، میزان آلاینده ها افزایش یابد.
 
از نظر بارشی یا وزش باد نیز جوّ آرام تا اطلاع ثانوی حاکم بوده و از فردا به تدریج دمای هوا با شیبی ملایم رو به افزایش می گذارد.
 
 پیش آگاهی عملکرد سیستم بارشی بعدی / به نظر می رسد در صورت تثبیت الگوها ، از اواسط رو به انتهای هفته آینده ، رکود جوّی از بین رفته و شاهد ورود سامانه ای جدید باشیم ، که فعلاً قدرت چندانی ندارد و ماهیّت اصلی آن نیز به تثبیت یا قطعی شدن نرسیده است ؛ لذا در روزهای آتی در مورد آن بیشتر بحث خواهیم کرد.

اطلاعیه مهم زمستانه

آغاز بارش برف در آذربایجان از فردا عصر و شب / کاهش محسوس دما از یکشنبه شب
 
 با گذر یک سیستم و همراهی هوای سرد ، از فردا عصر و شب بارندگی ها به تدریج آغاز می شوند.
 
 همزمان ، کاهش دما نیز رخ داده و اغلب بارش ها به صورت برف خواهند بود.
 
 بیشترین بارش ها در استان اردبیل ، شمالغرب آذربایجان غربی ، قره داغ و برخی نواحی در دامنه های رشته کوه سهند در آذربایجان شرقی پیش بینی می شود.
 
بارندگی ها کم و بیش و به صورت ضعیف تر تا چهارشنبه تداوم دارند و انتظار می رود از انتهای هفته ، فعل و انفعالات گسترده تر جوّی را شاهد باشیم ، که در مورد آن ها در روزهای آینده بیشتر بحث خواهیم کرد.

آخرین اخبار از وضع هوا

موج سوّم گرمای زمستان سال جاری ، از جمعه تا یکشنبه در آذربایجان فعالیت می کند.

سپس به نظر می رسد از اواسط هفته ، با ورود سرما ، دماها کاهش محسوس پیدا می کنند ، اما فعلا ماهیّت و میزان کاهش قطعی نشده است.

اطلاعیه ورود سیستم جدید بارشی ( موج دوم برف زمستان )

سیستم جدیدی با گستره محدود به شرح زیر از جمعه تا یکشنبه فعالیت خواهد کرد :
 
جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ : یک سوم جنوبی آذربایجان غربی ، نوار جنوبی - جنوبغربی آذربایجان شرقی ،کردستان ، کرمانشاه ، مناطق شمالی همدان
 
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ : زنجان ، قزوین ، همدان و به صورت جزئی تر در نوار جنوبی استان های اردبیل و آذربایجان شرقی و جنوبشرق آذربایجان غربی
 
یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ : استان اردبیل و به صورت خفیف در یک سوم شرقی آذربایجان شرقی
 
شایان ذکر است بارش ها در اغلب نواحی به صورت برف و در مناطق گرمسیری به شکل برفآبه و یا باران در مناطق محدودتر خواهد بود.

جو آرام همراه با کاهش دما نسبت به روزهای پیش

تا اطلاع ثانوی شاهد پدیده ای خاص در آذربایجان نخواهیم بود.

اما دماها در بازه ای کمتر از روزهای داغ اوایل دی قرار خواهند گرفت و موج جدید کاهش دما به ویژه در شرق منطقه از اوایل هفته آینده آغاز می شود.

ورود سیستم

سیستم جوّی به تدریج از بامدادِ فردا ( اواخر وقت امشب ) در منطقه وارد عمل می شود و موجب بارندگی هایی به صورت باران و در مناطق مرتفع و سردسیر به صورت برف می شود.
 
روند کاهش تدریجی دما نیز از نیمه غربی منطقه از فردا آغاز می شود و به تدریج ، سراسر منطقه تا فردا شب با کاهش دما مواجه می شود و ماهیّت بارندگی ها از فردا شب و بامدادِ سه شنبه ، در مناطق بیشتری به برف یا برفآبه تبدیل می شود.
 
اوج کاهش دما نسبت به روزهای فعلی ، از سه شنبه اتفاق می افتد ؛ بار دیگر متذکر می شویم کاهش دما خیلی محسوس نیست ، اما در مقایسه با گرمای بسیار آنورمالی که منطقه را فرا گرفته است ، شرایط را اندکی تعدیل می کند.
 
سرمایی دیگر که بیشترین فکر و ذکر ما مدتیست به آن جلب شده است ، برای اواخر دهه دوّم و در طول دهه سوّم دی ماه است و انتظار داریم با ورود و نزدیک شدن به به بهمن و اسفند ، شرایط بارشی به تدریج بهبود یابد.

هشدار گرمایی

گرمای زمستانه در آذربایجان ترمز می بُرد و طیّ دو روز آینده در مناطقی تا ۱۵ درجه شاهد افزایش دما نسبت به میانگین بلندمدت خواهیم بود!

تمامی حقوق مطالب محفوظ است