logo

هر گاه رعدی زد و نوری در آسمان درخشید ، یادی هم از من تنها بکنید ...

ورود به سایت

 

آمار سایت

امروز147
دیروز280
هفتگی682
ماهانه6484
جمع کل217781

اطلاعات بازدید کننده

  • آیپی: 54.162.94.15
  • مرورگر: unknown
  • نسخه: unknown
  • سیستم عامل: unknown

تعداد افراد آنلاین

4
Online

دوشنبه, 05 تیر 1396 20:07

 

 banner6

تداوم ناپایداری ها ، افزایش دمای هوا از فردا ، ورود موج اول گرمای تابستان در هفته پیش رو و روزنه های امید از بارش های تابستانه

امروز نیز به خصوص در مناطق نیمه شمالی و برخی نواحی مستعد دیگر به صورت فصلی - محلی ، احتمال رشد ابر ، وقوع رگبار و رعدوبرق و احتمال ریزش تگرگ وجود دارد.

دمای هوا به تدریج از فردا رو به افزایش نهاده و به نظر می رسد از سه شنبه تا پنجشنبه با در نظر گرفتن اوج گیری گرما از چهارشنبه به مدت یک روز ، شاهد نفوذ اولین موج گرمای تابستان امسال خواهیم بود.

و البته روزنه هایی از نفوذ بارش های رگباری در سطح منطقه نمایان شده است ، که به وقتش در مورد آن ها نیز بحث خوهیم نمود.

اطلاعیه

 از امروز بعدازظهر به بعد و تا اواخر شب ، به سبب فراهم شدن شرایط ، در پاره ای مناطق شاهد رشد ابر ، رگبار و رعدوبرق خواهیم بود ، که احتمال ریزش تگرگ ، اصابت صاعقه ، وزش تندباد تندری و متعاقباً وقوع آبگرفتگی معابر عمومی یا سیلابی شدن برخی مسیل ها در برخی نقاط و به صورت رگ به رگ دور از انتظار نیست.
 
 اوج ناپایداری ها در نیمه شمالی سه استان آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی و اردبیل و برخی نواحی مرکزی اردبیل و نیمه شرقی - مرکزی آذربایجان شرقی محتمل تر است و البته به دلایل فصلی - محلی ، کشیده شدن ناپایداری ها به سایر نقاط نیز به صورت ضعیف تر ، دور از انتظار نیست.
 
 همچنین از امروز شاهد کاهش دمای هوا و بازگشت دماها به حالت نرمال و زیر نرمال این موقع از بازه ی زمانی خواهیم بود ، که این شرایط تا شنبه در منطقه تداوم دارد.
 

بهار ، همزمان با آغاز تابستان ، به آغوشِ آذربایجان باز می گردد!

بررسی نقشه های هواشناسی بیانگر موضوعات زیر است :


طیّ امروز ، موج چهارم گرما در اوج است و شاهد هوای نسبتاً گرم خواهیم بود ؛ این موج گرما ، فردا با کاهش یکی دو درجه ای دمای هوا ، تدریجاً رو به افول می گذارد.
 

امروز و فردا ، به خصوص در ساعات ظهر تا شب ، شاهد وزش تندباد متوسط تا نشبتاً شدید و گاهی در مناطقی محدود تا شدید خواهیم بود و احتمال کاهش کیفیت هوا و خیزِ گردوخاک وجود دارد.
 
روز پنجشنبه اول تیر ماه ( اولین روز تابستان ) با ورود جریانات ناپایدار و مرکز هوای خنک ، با کاهش دمای محسوس و بهاره هوا روبرو خواهیم بود ، که دماها را به حالت زیر نرمال این موقع از شرایط فصلی خواهد کشاند و همزمان با ورود به تابستان ، شاهد کاهش دمای هوا و بازگشت به بهار خواهیم بود!
 
 از پنجشنبه ظهر تا شب ، در مناطقی از نیمه شمالی - شرقی و تا حدی کمربند میانی آذربایجان شرقی ، نیمه شمالی آذربایجان غربی ، برخی نواحی مرکزی و شمالی اردبیل و ارتفاعات و مناطق مستعد این استان ها ، شاهد رشد ابر و وقوع رگبار و رعدوبرق هایی خواهیم بود ، که به صورت فصلی - محلی می توان انتظار تشدید و توسعه فرانقشه ای بارندگی ها را نیز در مناطقی دیگر داشت و احتمال ریزش تگرگ ، اصابت صاعقه و وزش تندباد تندری نیز وجود دارد.

تداوم دماهای نرمال تا یکشنبه / رگبارها شنبه توسعه می یابند

با آغاز کاهش دما از امروز و گسترده تر شدن آن از فردا ، دماها به محدوده نرمال خود باز می گردند و این شرایط فعلاً مطابق الگوها تا یکشنبه تداوم دارد.


امروز و فردا در برخی نواحی نیمه شمالی منطقه رگبارهایی خواهیم داشت ، که فردا نیز این شرایط در این مناطق اندکی تقویت شده و تداوم می یابد.


روز شنبه ، مناطق تحت پوشش رگبار و رعدوبرق گسترده می شود و احتمال ریزش تگرگ یا اصابت صاعقه در برخی مناطق نیز وجود دارد.

اطلاعیه مهم ؛ آغاز ناپایداری ها و گسترش آن تا انتهای هفته / موج سوّم گرما فردا وارد عمل می شود / کاهش تدریجی و نسبی دما از پنجشنبه / وزش تندباد شدید در روز پنجشنبه

بررسی ها نشان می دهد :
 
1 - امروز با گذر امواج فرعی ، در برخی ارتفاعات و مناطقی از شمال اردبیل و شمال و شمالشرق آذربایجان شرقی ، رگبار و رعدوبرق خواهیم داشت 
 
2 - فردا این شرایط در همین مناطق تداوم داشته و به شمال آذربایجان غربی نیز کشیده می شود 
 
3 - از روز پنجشنبه ، علاوه بر مناطق فوق ، ناپایداری ها به کمربند میانی نیز تا حدی کشیده شده و در مناطقی از کمربند میانی منطقه به خصوص در دو استان اردبیل و آذربایجان شرقی ، ناپایداری رگباری خواهیم داشت 
 
4 - دمای هوا ، امروز تغییرات چندانی ندارد ، اما فردا موج سوّم گرما وارد عمل شده و دمای هوا به طرز محسوس افزایش می یابد 
 
5 - از پنجشنبه ، دمای هوا رو به کاهش رفته و از جمعه تا اطلاع ثانوی در محدوده نرمال بلندمدت خود نسبت به زمان فعلی قرار می گیرد 
 
6 - روز پنجشنبه با تشدید وزش تندباد ، در برخی مناطق تا حدّ شدید نیز شاهد وزش تندباد خواهیم بود ، که می تواند منجر به گردوخاک و ایجاد خساراتی نیز گردد 
 
 اطلاعیه های بعدی متعاقباً اعلام می شود.

نگاهی به اوضاع آب و هوا تا انتهای هفته

فردا و پس فردا جز در مناطقی از ارتفاعات قره داغ و برخی ارتفاعات نوار شمالی اردبیل و شمالشرق آذربایجان شرقی ، که می توانند شاهد رشد ابر و وقوع رگبار و رعدوبرق گذرا باشند ، پدیده خاص دیگر بارشی نخواهیم داشت.
 
اما از نظر وزش باد ، وزش تندباد ملایم تا متوسط گاهی در پاره ای نقاط نسبتاً شدید تداوم خواهد داشت.
 
از نظر دمایی فردا روند دمایی نسبت به امروز تغییر محسوسی ندارد ، اما چهارشنبه موج یک روزه و سوّم گرما را خواهیم داشت و دمای هوا بین یک تا چهار درجه نسبت به امروز و فردا افزایش خواهد داشت.
 
به نظر می رسد پنجشنبه وزش تندباد نسبتاً شدید تا شدید را داشته باشیم ، که در مناطقی می تواند موجب خساراتی نیز گردد و البته به نظر می رسد از همین روز ، بر مناطقی که در نیمه شمالی منطقه ناپایداری بارشی خواهند داشت و با کاهش دما روبرو خواهند بود ، افزوده می شود.
 

اطلاعات بیشتر ، طی روزهای آینده ارائه می شود.

نگاهی به اوضاع جوّی روزهای آینده

 امروز " شنبه " ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ : آغاز به کار موج دوّم گرما و تداوم آن تا فردا ، وزش باد ملایم تا متوسط در برخی نقاط اندکی تندتر از متوسط
 
  یکشنبه  ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ : تداوم گرمای نسبی هوا ، تداوم وزش تندباد ملایم تا متوسط در برخی نقاط اندکی تندتر از متوسط ، احتمال رگبارهایی در ارتفاعات قره داغ و ارتفاعات نیمه شمالی
 
 دوشنبه  ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ : کاهش یک الی 3 درجه ای دمای هوا در نقاط مختلف و فروکش کردن موقّت پیک گرمای موج دوّم ، احتمال وقوع رگبار در ارتفاعات قره داغ و نیمه شمالی ، تداوم وزش تندباد ملایم تا متوسط در مناطقی گاهی تندتر از متوسط
 
 سه شنبه  ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ : آغاز روند افزایش جزئی دما نسبت به دوشنبه و زمینه سازی برای موج سوّم و قدرتمندتر گرما که از چهارشنبه احتمالاً وارد منطقه می شود ؛ تداوم احتمال رگبار در ارتفاعات قره داغ و نیمه شمالی

تداوم نسبی جوّ پایدار و تداوم موج اول گرما با اوج گیری از روز شنبه

تا چند روز آینده ، به جز برخی ارتفاعات به خصوص در نواحی قره داغ ، پدیده خاصی پیش بینی نمی شود.
 
موج اول گرما که از دیروز وارد شده است ، امروز و فردا نسبت به دیروز ، در حد یکی دو درجه احتمالا در مناطقی با کاهش روبرو می شود ، اما از شنبه دوباره اوج گرفته و دماهای کاملاً تابستانه حاکم می شوند.
 
خبری از فروکش کردن کامل موج گرمای اول در سطح منطقه نیست و تا اطلاع ثانوی ، این موج گرما به صورت فراز و نشیب دار در سطح منطقه تداوم دارد.

روزشمار هواشناسی ؛ ورود اولین موج گرما و پایداری تدریجی هوا

امروز چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ ، مصادف با 7 ژوئن 2017 است.
 
با افزایش محسوس دمایی که امروز خواهیم داشت ، اولین موج گرما به صورت زودرس ، وارد منطقه می شود.
 
از طرفی پایداری هوا به صورت کلّی افزایش یافته و فقط در ارتفاعات و نقاط مستعد به صورت فصلی - محلی احتمال رشد ابر و وقوع رگبارهای خفیف می رود.
 
وزش باد نیز در حد ملایم تا گاهی متوسط در برخی نقاط خواهیم داشت.
 
این موج گرما تا اطلاع ثانوی ادامه دارد و تغییرات دمایی چند روز آینده ، خیلی محسوس نخواهد بود.

ناپایداری هوا طیّ امروز و تداوم افزایش دمای هوا / موج اول و زودرس گرما از چهارشنبه در منطقه

امروز سه شنبه با مهیا بودن شرایط ، در پاره ای مناطق شاهد رشد ابر و رگبار و رعدوبرق خواهیم بود.
 
در مناطق مستعد و ارتفاعات می توان منتظر اصابت احتمالی صاعقه ، ریزش تگرگ یا وزش تندباد موقتی نیز در سطح مقطعی بود.
 
 از نظر دمایی روند افزایش دما تا اطلاع ثانوی ادامه دارد و از روز چهارشنبه  دمای هوا به حدی می رسد که از آن به عنوان موج اول گرمای امسال یاد کرد ؛ این موج ، حداقل تا اوایل هفته آتی تداوم خواهد داشت.
 
 تغییرات و نقشه های مربطه ، طیّ روزهای آینده اطلاع رسانی می شود.

تمامی حقوق مطالب محفوظ است