logo

هر گاه رعدی زد و نوری در آسمان درخشید ، یادی هم از من تنها بکنید ...

ورود به سایت

 

آمار سایت

امروز18
دیروز267
هفتگی590
ماهانه6040
جمع کل233641

اطلاعات بازدید کننده

  • آیپی: 54.81.192.192
  • مرورگر: unknown
  • نسخه: unknown
  • سیستم عامل: unknown

تعداد افراد آنلاین

2
Online

دوشنبه, 30 مرداد 1396 01:42

 

 banner6

نگاهی به هفته ی پیش رو ؛ هفته ی " بازگشت تابستان و ظهور موج گرمای شماره ۷ " از اواسط رو به انتهای هفته

فردا دمای هوا نسبت به امروز تغییرات چندان محسوسی ندارد و روزهای یکشنبه و دوشنبه هم روند تدریجی افزایش یکی دو درجه ای دما نسبت به این روزها خواهیم داشت.
 
 اما مهم ترین مساله ، هجوم یک موج گرمای جدید به آذربایجان از روزهای سه شنبه تا جمعه می باشد ، که قابل توجّه به نظر می رسد و احتمالاً با موج گرمای شماره ۷ تابستان سال جاری در آذربایجان روبرو خواهیم بود ؛ البته هنوز این مساله کاملاً تثبیت نشده است و در روزهای آینده در مورد جزئیات ، تغییرات ، نحوه عملکرد و ... این فعل و انفعال ، بحث خواهیم کرد.
 
 از نظر ناپایداری بارشی هم ، به نظر می رسد پدیده ی خاصّی نخواهیم داشت.

اطلاعیه و پیش آگاهی مهم ؛ کاهش دما و متعاقباً موج ششم گرما در راه است / کاهش دمای جدّی تر هم برای اواسط رو به اواخر هفته آتی رؤیت شد

 فردا تا شنبه و با کاهش نسبی و تدریجی ۲ تا ۵ درجه ای دما در نقاط مختلفِ آذربایجان ؛ شاهد فروکش کردن نسبی موج پنجم گرما خواهیم بود ؛ هر چند در ساعات ظهر هوا همچنان گرم خواهد بود و فقط از شدّت گرما کاسته خواهد شد.
 
اما به نظر می رسد طیّ روزهای یکشنبه و دوشنبه با افزایش دوباره ی دمای هوا ، شاهد فعالیت دو روزه ی موج گرمای ششم در سطح منطقه باشیم ، که به نظر می رسد دو روزه بوده و مانند امواج قبلی متداوم نباشد ؛ سپس به نظر می رسد یک کاهش دمای خوب در راه است ، که در مورد جزئیات بیشتر ، در روزهای آینده بیشتر بحث خواهیم کرد.

نگاهی به اوضاع آب و هوای روزهای آتی / کاهش حرارت هوا از فردا و روند دوباره افزایش دما از جمعه

طیّ فردا و پس فردا ، نسبت به امروز یکی دو درجه کاهش دما را شاهد خواهیم بود و اندکی از حرارت هوا به طور موقّت کاسته می شود.
 
  اما از جمعه با روند افزایش دوباره دما ، به تدریج شاهد فعالیت موج پنجم گرما در آذربایجان خواهیم بود ، که به نظر می رسد در اواسط هفته آتی تشدید خواهد شد.
 
جز امروز ، ناپایداری بارشی دیگری از فردا به صورت چشمگیر در سطح منطقه نخواهیم داشت.

اطلاعیه مهم ؛ موج چهارم گرما به درازا می کشد / وقوع پاره ای ناپایداری ها طیّ امروز و فردا

 متاسفانه ، از نظر دمایی تغییرات بسیار محسوسی در چند روز آینده مشاهده نمی شود و به جز نواحی مرکزی استان اردبیل ، پاره ای مناطق استان زنجان و برخی نواحی قره داغ ، گرما تا اطلاع ثانوی در جریان خواهد بود.
 
 از نظر بارندگی امروز و فردا در ساعات بعدازظهر ، عصر و شب ، احتمال رشد ابر و وقوع رگبار و رعدوبرق هایی ( احتمال تگرگ ) در ارتفاعات ، دامنه ها و مجاورات آن ها و برخی نواحی مستعد دور از انتظار نیست ؛ که شرایط اقلیمی منطقه هم می تواند موجب تشدید محلی این بارش ها در برخی نواحی گردد.

اطلاعیه تداوم گرما / وقوع پاره ای ناپایداری ها

متاسفانه خبر خوش نداریم ؛ تداوم موج چهارم گرما در بیش از نیمی از آذربایجان طیّ فردا / کاهش دمای تدریجی از فردا تا انتهای هفته مختص نواحی مرکزی استان اردبیل ، برخی نقاط ناحیه قره داغ و استان زنجان است ؛ گرما در سایر نقاط کماکان تا انتهای هفته به صورت نسبی تداوم دارد
 
بررسی ها نشان می دهد به تدریج از فردا در نواحی مرکزی استان اردبیل ، استان زنجان و برخی نواحی قره داغ ، دما به صورت نسبی کاهش می یابد و در سایر نقاط ، موج چهارم گرما تداوم خواهد داشت.
 
در سایر نقاط آذربایجان ، فقط یکی دو درجه از پس فردا از شدت گرما کاسته می شود و حرارت موج گرما به صورت جزئی فروکش می کند و کماکان گرما تا انتهای هفته تداوم دارد.
 
طیّ ساعات بعدازظهر تا شب ، در برخی نقاط دو استان آذربایجان شرقی و مرکز اردبیل به خصوص ارتفاعات ، مجاورات و نواحی مستعد ، وقوع رگبار ، رعدوبرق ( و احتمالاً تگرگ ) دور از ذهن نیست.

نگاهی به اوضاع احتمالی مرداد ماه ؛ مرداد ماهِ پیش رو می تواند مشابه مرداد ۱۳۸۷ ، مرداد ۱۳۸۶ یا مرداد ۱۳۹۰ باشد

مطابق پیش بینی های بلندمدت صادره توسط مرکز اختصاصی هواشناسیِ آذربایجان ، تیر ماه سال جاری ، علاوه بر وجود امواج گرما ( که دما را تا حدّ چندین درجه بالای نرمال کشاند ) ، امواج خنک و وزشِ بادِ خنک نیز با خود به همراه داشت و در مقاطعی ، دمای هوا را به چندین درجه پایین تر از نرمال کشید و علاوه بر تمام این موارد ، مطابق آنچه از ابتدای اردیبهشت ماه به آن اشاره داشتیم ، مناطقی طیّ این ماه ، کم و بیش از وجود ناپایداری های تابستانه و رگبارهایی گذرا نیز بهره برد و به عبارتی ، این فعل و انفعالات ، تعبیرِ ماهیّت " ناموزون " بودنِ تابستان سال جاری می باشد ، که در پیش بینی فصلی به آن اشاره کرده بودیم.
 
که البته این شرایط ، بیشتر به شرایط تیر ماه سال ۱۳۸۷ و ۱۳۸۵ شباهت داشت.
 
بررسی شاخص های دور پیوندی و الگوهای فشاری به همراه دیدِ اقلیمی منطقه ، حاکی از این است که همین شرایط حتی با قدرت بیشتری در مرداد ماه نیز به احتمال زیاد تداوم داشته و علاوه بر فعّالیّت چشمگیر امواج گرما  ، احتمال نفوذ هوای خنک و وقوع رگبار و رعدوبرق هایی ، دور از انتظار نیست ؛ این پیش بینی ها اختصاصی بوده و هیچ رفرنس داخلی یا خارجی دیگری ندارد ، اما در هر حال ، احتمال بروز خطا نیز محتمل بوده و قطعیّتی در مورد پیش بینی های بلندمدت و فصلی به طور تضمینی وجود ندارد.

موج سوّم گرما در راه است ؛ تابستان ناموزون ، تداوم دارد ...

بارندگی هایی که برای امروز خواهیم داشت ، فردا نیز به صورت جسته و گریخته تداوم دارند و  دما هم از فردا و نسبت به امروز در حد یک الی سه درجه افزایش خواهد داشت ؛ یکشنبه تغییرات دمایی محسوس نیست و هوا اندکی آرام می گیرد.
 
 از دوشنبه افزایش دما به صورت جدّی تر آغاز شده و رفته رفته تا انتهای هفته پیشِ رو ، موج سوّم گرما در آذربایجان وارد عمل می شود.
 
 اطلاعات تکمیلی ، به مرور زمان ارائه خواهد شد ، با ما همراه باشید.

اطلاعیه مهم ( جزئیّات هفته ی آب و آتش در آذربایجان )

 نگاهی به اوضاع جوّی هفته پیش رو / هفته ای که هم رگبار دارد و بادِ خنک ، هم موج گرمای قدرتمند!
 
 با بررسی الگوها و مدل های عددی ، آنچه نمایان می شود ، موارد زیر طیّ هفته ی پیش رو می باشد : 
 
 وزش بادِ خنک شرقی - شمالشرقی از امروز تا دوشنبه و تشدیدِ آن از امشب تا بامداد یکشنبه
 
 عدم تغییرات جدّی دمایی برای فردا و پس فردا نسبت به امروز ( البته فردا نسبت به امروز و پس فردا نسبت به فردا در حد یکی دو درجه افزایش دما انتظار می رود )
 
 وقوع رگبارهایی به همراه رعدوبرق به صورت پراکنده طیّ امشب تا فردا شب در برخی نواحی به خصوص در نیمه شمالی منطقه و ارتفاعات
 
 تشدید و توسعه ناپایداری های رگباری طیّ روزهای یکشنبه و دوشنبه به همراه خطر ریزش تگرگ ، اصابت صاعقه ، وزش تندباد شدید تندری و احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها در پاره ای مناطق
 
 آغاز روند افزایش جدّی دمای هوا از دوشنبه
 
 محسوس شدن افزایش دما از روز سه شنبه و تداوم  و اوج گیری آن در روزهای انتهایی هفته و قدرت نمایی تابستان با موج دوّم گرما ؛ شایان ذکر است این موج گرما بر خلاف موج قبلی که حدود نصف آذربایجان را در بر گرفت ، این بار در سرتاسر آذربایجان وارد عمل شده و با موج گرمای سراسری روبرو هستیم و تداوم بیشتری نیز خواهد داشت.
 
 در واقع ، وقتی در پیش بینی فصلی یک ماه پیش در کانال ، به " ناموزون " و " دوره ای " بودن تابستان سال جاری اشاره کردیم ، منظور همین بود که گرما و هوای خنک دوره ای و نوبتی خواهند بود ، تابستان دارای امواج گرمای چشمگیر و داغ خواهد بود و علاوه بر این ، رگبار و رعدوبرق و حوادث مربوطه نیز خواهیم داشت.

اوضاع هفته جاری ؛ ورود موج چهارم گرما و فروکش کردن ناپایداری ها از دوشنبه

مطابق انتظارات ، از دیروز اوایل شب تا بامداد ، در نوار و نیمه شمالی منطقه در بخش هایی از شهرستان های خوی ، ماکو ، جلفا ، ورزقان ، هوراند ، خداآفرین ، کلیبر و مغان ، رگبار و رعدوبرق داشتیم و از پارس آباد مغان سه میلی متر بارش گزارش شده است.
 
 
 امروز و فردا این شرایط در همین نواحی تداوم خواهد داشت و البته ناپایداری ها به برخی نواحی کمربند میانی منطقه به خصوص در استان های اردبیل و آذربایجان شرقی نیز می تواند کشیده شود.
 لذا در ساعات عصر و شب می توان منتظر رشد ابر و و وقوع رگبار و رعدوبرق هایی در پاره ای مناطق در نیمه شمالی استان های اردبیل ، آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی و احتمالاً در مناطق محدودتری در کمربند میانی این استان ها به خصوص اردبیل و آذربایجان شرقی بود.
 
با توجه به شرایط فصلی - محلی ، احتمال تشدید بارش ها در مناطقی وجود دارد ، که می تواند مسبب ریزش تگرگ ، اصابت صاعقه و یا وزش تندباد تندری نیز گردد.
 
از نظر دمایی تغییرات امروز ، نسبت به دیروز محسوس نیست ، اما فردا یکی دو درجه افزایش دما را شاهد خواهیم بود و از دوشنبه با محسوس تر شدن این افزایش ، موج چهارم گرمای بهاره ، منطقه را فرا خواهد گرفت.
 
اطلاعات بیشتر و جزئی تر را در روزهای آینده با تغییرات در الگوها اطلاع رسانی خواهیم نمود.

روزشمار هواشناسی ؛ تداوم پایداری جو ؛ کاهش دما و ناپایداری تدریجی هوا از جمعه و شنبه با ماهیّتی نو آغاز می شوند

امروز  یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ ، مصادف با 28 مِی 2017 است.
 
کماکان ، پایداری جو را برای امروز نیز شاهد هستیم و تا اواخر هفته با الگوهای فعلی ، تغییرات خاصی مشاهده نمی شود.
 
تغییرات دمایی خیلی محسوس نیست و وزش باد نیز در حد متوسط تا گاهی نسبتاً شدید در برخی نقاط تداوم خواهد داشت.
 
رشد ابر به صورت فصلی و محلی و وقوع رگبارهای خفیف در ارتفاعات و برخی مناطق مستعد نیز محتمل است.
 
و تنها در نوار و نیمه شمالی منطقه احتمال وقوع رگبار  ورعدوبرق هایی تا جمعه وجود دارد.

تمامی حقوق مطالب محفوظ است