logo

هر گاه رعدی زد و نوری در آسمان درخشید ، یادی هم از من تنها بکنید ...

ورود به سایت

 

آمار سایت

امروز250
دیروز233
هفتگی1138
ماهانه7131
جمع کل209138

اطلاعات بازدید کننده

  • آیپی: 54.162.19.123
  • مرورگر: unknown
  • نسخه: unknown
  • سیستم عامل: unknown

تعداد افراد آنلاین

13
Online

سه شنبه, 02 خرداد 1396 23:08

 

 banner6

پست بسیار مهم ، به دقت مطالعه شود

فردا و پس فردا ، دو روز تعیین کننده اغتشاشات بزرگ و کم سابقه ی احتمالی پیش رو / اقلیم آذربایجان ، حالت سینوسی شدید را بر نمی تابد و واکنش الّا کلنگی از خود نشان می دهد
 
فردا پنجشنبه مصادف با 24 فروردین 1396 ، آب و هوای آذربایجان با یک افزایش چشمگیر دمایی دگرگون می شود.
 
 از فردا با ورود کانتر تابستانه 572 به منطقه ، دماها به طرز محسوسی افزایش می یابند و از طرفی وزش باد جنوبی - جنوبغربی ( در مناطقی بادِ گرم ) نیز رفته رفته تشدید می شود.
 
 همچنین رشد ابر و وقوع بارندگی های رگباری با احتمال وقوع رعدوبرق نیز در برخی مناطق طی فردا عصر و شب انتظار می رود.
 
اما روز جمعه با فراهم شدن سایر پارامترهای دینامیکی ، بارندگی ها چشمگیر تر شده و انتظار داریم میزان و شدت بارش ها قابل ملاحظه باشد.
 
 از طرفی و به ویژه طیّ جمعه ، در برخی مناطق مستعد ، احتمال ریزش تگرگ و اصابت صاعقه همراه با افزایش سرعت باد و همچنین تندباد تندری در برخی مناطق ، می تواند مسبب خسارات احتمالی نظیر آبگرفتگی معابر عمومی ، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها و سایر خطرات مربوطه گردد.
 
 اما نکته مهمی که از ابتدای سال بر آن اشاره کردیم و وقوع ناهنجاری بزرگی را که تن ما را به عنوان پیگیر وضعیّت جوّی بلند مدت منطقه به لرزه درآورده بود ، روی نقشه ها ظاهر شده است و در صورت تحقق نقشه ها ( که فعلاً قابل اعتماد و قطعی و تثبیت شده نیستند ) در روزهای ابتدایی اردیبهشت ماه می توان منتظر وقوع یک ناهنجاری بسیار کم سابقه و برف و سرمای بسیار بسیار دیر رس بود ، که بی شک بخش باغداری و کشاورزی در برخی مناطق می تواند متضرر گردد ،

پیش درآمدی بر سال 1396

 مختصری از پیش بینی فصلی سال 1396 برای آذربایجان ؛ سال 1396 در کل دمایی نرمال با گرایش به زیر نرمال در دو فصل انتهای سال و گرایش بالای نرمال در دو فصل ابتدای سال و بارندگی کلّی در حد نرمال تا بالای نرمال خواهد داشت.
 
 در یک نگاه ؛ بهار امسال در آذربایجان بارش در محدوده نرمال ( با گرایش احتمالی رو به بالای نرمال ) و دمای هوا در محدوده نرمال پیش بینی می شود ؛ اما از نظر وقوع تگرگ و صاعقه ، بهار پر تگرگ و پر صاعقه ای پیش بینی می شود.
 
 تابستان ، ناهنجاری دمایی خیلی خیلی محسوسی شاید به خود نبیند ، اما دما به ویژه در دو ماه ابتدایی ، در محدوده نرمال تا بالای نرمال خواهد بود و شهریور ماه می تواند یک سیستم زودهنگام پاییزه را داشته باشد.
 
 پاییز ، فصل پر بارشی خواهد بود ؛ اما از نظر دمایی می تواند ناهنجاری دمایی زیر نرمال را تجربه کند.
 
 زمستان ، بارندگی نرمال داشته و به نظر می رسد زمستان 1396 هم از نظر دمایی ، زمستان گرمی در آذربایجان نباشد ؛ سوز شرقی در این زمستان می تواند آزار دهنده باشد.
 
 توجه شود که این پیش بینی ها قطعیّت و حتمیّت وقوع ندارند و مختصری بر دورنمای آب و هوا فصل های امسال هستند و در بدو ورود به هر فصل ، پیش بینی های مفصل تر را با تغییرات احتمالی ارائه خواهیم کرد.

اطلاعیه وضعیت جوی 10 روز آینده

طبق پیش بینی های قبلی ، یک کم فشار قدرتمند سودانی با همراهی جریانات قدرتمند جنوبی از دریای سرخ و خلیج فارس ، وارد منطقه شده و باعث همگرایی دریاهای مدیترانه و خصوصاً سیاه با خودش شده است.
 
 لذا از امروز منطقه مملو از رطوبت می شود و پدیده مه و کاهش دید به همراه افزایش دما می تواند از ابتدایی ترین عواقب این فعل و انفعالات باشد.
 
 در آینده و از اواخر وقت پنجشنبه و جمعه هم استارت بارندگی ها زده می شود.
 
طبق الگوها ، افزوده شدن نفوذ سرمای هوا طی هفته آتی باعث کاهش دما و تشدید بارش ها در آذربایجان خواهد شد.

9 روز از دی ماه باقیست ، آیا تغییراتی در آب و هوا به صورت جدی و محسوس در این 9 روز خواهیم داشت؟!

با صرف نظر از آخرین روزهای دی ماه و احتمال تغییر ضربتی در وضعیت جوّی ، جواب یک کلمه بیش نیست ، خیر!
 
 بررسی نقشه ها ، جز روند کاهش دما تا اوایل هفته ی آینده و ورود یک سیستم بسیار ضعیف بارشی از یکشنبه ( که فعلا شدت و گستره عملکرد آن مشص نیست ) ، چیز خاص دیگری نشان نمی دهد.
 
فقط از دهه اول بهمن ماه ، تغییراتی در شاخص های مهم اقیانوسی ، قطبی و منطقه ای مشاهده می شود ، که فعلاً برای اعلام نتیجه ی نهایی زود است و چند روز صبر می طلبد.
 
پس با ما همراه باشید تا در ادامه ببینیم پس از سال ها دوری آذربایجان از شرایط سرد و پر برف بهمن ماه ، امسال - و طبق آنچه نقشه های دور بُرد فعلی نشان می دهند -  تفاوت محسوسی را خواهیم داشت یا نه ...
 

نگاهی به وضعیت هوا طی 10 روز آینده / تبریز سردترین شهر امروز کشور با دمای 18 درجه زیر صفر

امروز صبح ، منطقه غرب تبریز با ثبت دمای 18 درجه زیر صفر ، سردترین شهر کشور بود.

خلاصه وار می توان گفت : موج پنجم برف اواخر امشب وارد عمل می شود ؛ کاهش دما هم از بامداد امروز آغاز می شود / موج ششم از شنبه احتمالاً وارد منطقه می شود و سپس سرمای نسبتا شدید ، آذربایجان را یک بار دیگر فرا می گیرد.
 
نقشه های هواشناسی بیانگر پایداری نسبی جو طی روز سه شنبه می  باشد.
 
 پدیده های مه و احتمالاً آلودگی هوا حرف اول را خواهند زد.
 
 موج پنجم بارش برف ، از اواخرامشب وارد عمل شده و خصوصا طی بامداد چهارشنبه در سطح منطقه باعث بارندگی هایی خواهد شد.
 
 همزمان ، از امروز کاهش دمایی رخ خواهد داد و تا پنجشنبه کم و بیش در منطقه حاکم است ؛ که به نظر می رسد از جمعه و طی همان روز و شنبه افزایش موقت دما را خواهیم داشت.
photo 2016 12 27 11 09 50
 
پیش آگاهی : در صورت تثبیت الگوها ، موج ششم بارش از شنبه در سطح منطقه ظاهر می شود و سرمای نسبتا شدید طی یکشنبه و روزهای بعدش ، منطقه را وارد دوران برودت دوباره می کند.

زمستان کلاسیک 1395 را طبق آنچه در پیش بینی فصلی اشاره کرده بودیم ، با ما همراه باشید ...
 

تداوم موج سرما ، گذر موج ضعیف و مهیا شدن شرایط احتمالی برای وقوع یک سوم نهایی آذر با شرایط ناهنجار زمستانه

بررسی الگوهای هواشناسی بیانگر تداوم سرمای نسبی هوا تا اطلاع ثانوی می باشند.

صبح امروز دمای هوا در ورزقان به 23 درجه زیر صفر و دمای حسی تبریز 19 و دمای واقعی به 12 درجه زیر صفر رسید. اردبیل دمای 14 درجه زیر صفر و اورمیه دمای 9 درجه زیر صفر را تجربه کرد.
 
تا حداقل 5 روز آینده افزایش محسوس دما روی نخواهد داد.
 
فردا پنجشنبه ظهر به بعد با نفوذ یک سیستم ضعیف به منطقه ، در برخی مناطق بارندگی خفیف و ضعیف برف گزارش می شود ، که بیشتر به صورت کَر کَر نمود پیدا خواهد کرد.
 
 بامداد و کل روز جمعه به عنوان سردترین روز از این موج سرما خواهد بود و از شنبه افزایش اندک و نامحسوس و جزئی دمای هوا روی خواهد داد.
 
به نظر می رسد اواخر وقت شنبه و بامداد یکشنبه نیز با گذر موج ضعیف دیگر ، دوباره در مناطقی شاهد بارندگی بسیار خفیف و ضعیف برف به صورت کَرکَر باشیم.
 
 پیش آگاهی مهم : به نظر می رسد در صورت تثبیت نقشه ها ، از 24 آذر شاهد نفوذ یک سیستم قدرتمند بارشی به همراه هوای سرد بسیار خشن همراهش باشیم ؛ با ما طی روزهای آینده همراه باشید تا اطلاعات دقیق تر و جزئی تر را ارائه نماییم.
 

هشدار : امشب و فردا صبح موج دوم بارش سنگین در آذربایجان روی می دهد / پیش آگاهی مهم : موج دوم سرما در راه است

طبق آن چه که انتظار داشتیم و بر اساس پیش بینی های نزدیک به 12 روز قبل ، طی شب گذشته بارندگی قابل قبولی در اغلب شهرهای آذربایجان روی داد.

به عنوان مثال در کلان شهر تبریز حدود 11 میلی متر بارندگی ثبت شد ، که عدد نسبتاً خوبی می باشد.
 
در اغلب مناطق بارندگی به شکل باران و در مناطق سردسیر ، ارتفاعات و مستعد نیز به صورت برف بودند.
 
 اما پیش بینی می شود طی امشب با نفوذ شاخه ای دیگر از سیستم ، بارش های شدیدی را شاهد باشیم ، این بارش ها می توانند با رعدوبرق و اصابت صاعقه نیز همراه باشند و تا جمعه ظهر کم و بیش تداوم خواهند داشت.
 
همچنین فردا جمعه با توجه به فشردگی فشاری منطقه ، وزش باد نیز شدت گرفته و می تواند در مناطقی تبدلی به تندباد مخرِّب نیز گردد.
 
همچنین کاهش دما نیز از فردا و با شیب ملایمی آغاز می شود.
 
پیش آگاهی مهم : به نظر می رسد کاهش دمای محسوس از اواسط هفته ی آینده رو به اواخر هفته آغاز شده و موج دوم سرما ، نیمه ی دوم آذر ماه را فرا گیرد ؛ در مورد چگونگی عملکرد سرمای مذکور و چگونگی بارش سیستم همراهش ، با تثبیت الگوها ، در روزهای بعدی ببیشتر اطلاع رسانی خواهیم کرد.
 

تنش دمایی / پیش آگاهی : سیستمی برای اواخر آبان رؤیت شده

امروز نسبت به دیروز اندکی کاهش دما داریم و فردا نیز افزایش جزئی دما روی خواهد داد.
 
از پس فردا و خصوصا از جمعه افزایش دما محسوس خواهد بود.
 
روزهای جمعه تا یکشنبه نسبتا گرم بوده و سپس دوباره روند کاهشی دما را خواهیم داشت.
 
از نظر ناپایداری فعلا و به جز سیستم ظاهر شده روی نقشه ها برای اواخر آبان ، چیز خاص دیگری نیست.
 

گرمای عجیب و کم سابقه ی شهریور تا پنجشنبه کم و بیش تداوم خواهد داشت / گرگ و میش و ناهنجاری شهریورانه با دو روی متفاوت در حال روی دادن است

احتمال وقوع هر نوع ناپایداری فرا نقشه ای طی 48 ساعت آینده وجود دارد. ( خصوصا طی 24 ساعت اول )
 

هفته ی آتی نقطه ی عطفی در تاریخ تابستان 1395 آذربایجان بوده و چنانچه نقشه ها دچار تغییرات اساسی نگردند ، باید نیمه ی دوم شهریور امسال را در تاریخ آذربایجان حک کرد.

با ما همراه باشید ...

کانال تلگرام ما : 

https://telegram.me/joinchat/BSvXuz1wV_dquO7qulWnDQ

یش بینی فصلی و بلند مدت ؛ زمستانی سرد و سخت در راه ... ؟!

مرداد در ادامه کسل کننده و ناپایداری کمی خواهد داشت ، اما به نظر می رسد شهریوری متفاوت پیش رو داریم.

پاییز با بارش نرمال تا بالای نرمال و دما نیز نرمال تا زیر نرمال پیش بینی می شود.

با توجه به لانینایی که در ادامه ی سال پیش بینی شده است ، زمستانی سرد و سخت برای آذربایجان طی امسال دیده می شود.

این ها پیش بینی بلند مدت مرکز اختصاصی هواشناسی آذربایجان بوده و احتمال وقوع نزدیک 55 درصد دارند و قطعی نیستند.

تمامی حقوق مطالب محفوظ است