logo

هر گاه رعدی زد و نوری در آسمان درخشید ، یادی هم از من تنها بکنید ...

ورود به سایت

 

آمار سایت

امروز64
دیروز298
هفتگی1018
ماهانه3012
جمع کل365380

اطلاعات بازدید کننده

  • آیپی: 18.212.93.234
  • مرورگر: unknown
  • نسخه: unknown
  • سیستم عامل: unknown

تعداد افراد آنلاین

6
Online

چهارشنبه, 21 آذر 1397 05:32

 

 banner6

هفته شمار هواشناسی ؛ نگاهی به اوضاع جوّی آذربایجان در بازه زمانی بیست و نهم مهر تا پنجم آبان ۱۳۹۶

هفته " آرامش قبل از طوفان  "
 
 
تا اواسط رو به انتهای هفته ناپایداری خاصّی جز رشد ابر و احتمال بروز مه یا بارش های بسیار خفیف در نوار شرقی استان اردبیل از روز سه شنبه پیش بینی نمی شود و روند دمایی هم با یک شیب بسیار کند و نامحسوس رو به افزایش می رود.
 
اما به نظر می رسد از بامداد پنجشنبه با گذر امواج ضعیف و فرعی شاهد آغاز پاره ای ناپایداری های بارشی در مناطقی محدود با شدّت نه چندان چشمگیر آغاز می شود و جمعه نیز تداوم می یابد.
 
از نظر دمایی و وزش باد هم روند افزایش دما از روزهای انتهایی هفته محسوس تر می شود و وزش باد نیز از چهارشنبه و پنجشنبه به تدریج تندتر می شود و همین سبب افزایش دمای فونیک خواهد شد.
 
 در کل ، از اواخر هفته با تغییراتی اساسی روبرو هستیم ، که اطلاعات دقیق تر و جزئی تر با گذر زمان در طول هفته ارائه خواهد شد.
 
 در صورت مشاهده هر گونه تغییر و تحوّل اساسی ، به محض رؤیت در طول هفته ، اطلاع رسانی می شود ؛ با ما همراه باشید.

                                       لینک جوین کانال :

http://t.me/joinchat/AAAAAD1wV_e8joadBZVicA

هفته شمار هواشناسی ؛ نگاهی به اوضاع جوّی آذربایجان در بازه زمانی یکم تا هفتم مهر ماه ۱۳۹۶

روند کاهشی و تدریجی دمای هوا تا انتهای هفته و نمایان شدن تدریجی پاییز / وقوع ناپایداری هایی در مناطق مستعد و ارتفاعات
 
بررسی نقشه های آب و هوا حاکی از تداوم گرمای فرانرمال هوا تا فردا و در مناطقی تا پس فردا می باشد ؛ از روز یکشنبه با نفوذ هوای خنک ، دمای هوا در استان اردبیل و ناحیه قره داغ کاهش محسوس و در بقیه مناطق ، کاهش نسبی می یابد.
 
روز دوشنبه ، این کاهش دما در اغلب مناطق آذربایجان حس می شود و در روز سه شنبه هم تداوم خواهد داشت و جز استان اردبیل و ناحیه قرا داغ ، روز چهارشنبه شاهد افزایش نسبی و موقّت دمای هوا خواهیم بود.
 
به نظر می رسد رشد ابر و احتمالاً وقوع رگبارهای پراکنده به همراه رعدوبرق یا وزش باد نیز در ارتفاعات و مناطق مستعد در طول هفته به نظر تداوم خواهد داشت.
 
اما در صورت تثبیت روند فعلی الگوها ، در روزهای انتهایی هفته شاهد کاهش محسوس و سراسری دمای هوا در اغلب مناطق آذربایجان و وقع بارش هایی نه چندان چشمگیر ، خواهیم بود ، که در روزهای آینده در این باره بیشتر توضیح خواهیم داد.

پیش آگاهی مهم ( نفوذ هوای خنک و تغییر فصل )

بررسی ها نشان می دهد از اواخر هفته آینده با نفوذ یک هوای خنک ، پس از حدود پنج ماه ، یک موج سرمای سراسری ، آذربایجان را فرا خواهد گرفت.
 
هوای گرم و دماهای فرانرمال چشمگیر ، کم و بیش و طیّ سه روز آینده در سطح منطقه تداوم خواهد داشت.
 
این موضوع هنوز قطعیّت نیافته است و در روزهای آینده و با تثبیت الگوها ، اطلاع رسانی های لازم را انجام خواهیم داد.

نگاهی به هفته ی پیش رو ؛ هفته ی " بازگشت تابستان و ظهور موج گرمای شماره ۷ " از اواسط رو به انتهای هفته

فردا دمای هوا نسبت به امروز تغییرات چندان محسوسی ندارد و روزهای یکشنبه و دوشنبه هم روند تدریجی افزایش یکی دو درجه ای دما نسبت به این روزها خواهیم داشت.
 
 اما مهم ترین مساله ، هجوم یک موج گرمای جدید به آذربایجان از روزهای سه شنبه تا جمعه می باشد ، که قابل توجّه به نظر می رسد و احتمالاً با موج گرمای شماره ۷ تابستان سال جاری در آذربایجان روبرو خواهیم بود ؛ البته هنوز این مساله کاملاً تثبیت نشده است و در روزهای آینده در مورد جزئیات ، تغییرات ، نحوه عملکرد و ... این فعل و انفعال ، بحث خواهیم کرد.
 
 از نظر ناپایداری بارشی هم ، به نظر می رسد پدیده ی خاصّی نخواهیم داشت.

اطلاعیه و پیش آگاهی مهم ؛ کاهش دما و متعاقباً موج ششم گرما در راه است / کاهش دمای جدّی تر هم برای اواسط رو به اواخر هفته آتی رؤیت شد

 فردا تا شنبه و با کاهش نسبی و تدریجی ۲ تا ۵ درجه ای دما در نقاط مختلفِ آذربایجان ؛ شاهد فروکش کردن نسبی موج پنجم گرما خواهیم بود ؛ هر چند در ساعات ظهر هوا همچنان گرم خواهد بود و فقط از شدّت گرما کاسته خواهد شد.
 
اما به نظر می رسد طیّ روزهای یکشنبه و دوشنبه با افزایش دوباره ی دمای هوا ، شاهد فعالیت دو روزه ی موج گرمای ششم در سطح منطقه باشیم ، که به نظر می رسد دو روزه بوده و مانند امواج قبلی متداوم نباشد ؛ سپس به نظر می رسد یک کاهش دمای خوب در راه است ، که در مورد جزئیات بیشتر ، در روزهای آینده بیشتر بحث خواهیم کرد.

نگاهی به اوضاع آب و هوای روزهای آتی / کاهش حرارت هوا از فردا و روند دوباره افزایش دما از جمعه

طیّ فردا و پس فردا ، نسبت به امروز یکی دو درجه کاهش دما را شاهد خواهیم بود و اندکی از حرارت هوا به طور موقّت کاسته می شود.
 
  اما از جمعه با روند افزایش دوباره دما ، به تدریج شاهد فعالیت موج پنجم گرما در آذربایجان خواهیم بود ، که به نظر می رسد در اواسط هفته آتی تشدید خواهد شد.
 
جز امروز ، ناپایداری بارشی دیگری از فردا به صورت چشمگیر در سطح منطقه نخواهیم داشت.

اطلاعیه مهم ؛ موج چهارم گرما به درازا می کشد / وقوع پاره ای ناپایداری ها طیّ امروز و فردا

 متاسفانه ، از نظر دمایی تغییرات بسیار محسوسی در چند روز آینده مشاهده نمی شود و به جز نواحی مرکزی استان اردبیل ، پاره ای مناطق استان زنجان و برخی نواحی قره داغ ، گرما تا اطلاع ثانوی در جریان خواهد بود.
 
 از نظر بارندگی امروز و فردا در ساعات بعدازظهر ، عصر و شب ، احتمال رشد ابر و وقوع رگبار و رعدوبرق هایی ( احتمال تگرگ ) در ارتفاعات ، دامنه ها و مجاورات آن ها و برخی نواحی مستعد دور از انتظار نیست ؛ که شرایط اقلیمی منطقه هم می تواند موجب تشدید محلی این بارش ها در برخی نواحی گردد.

اطلاعیه تداوم گرما / وقوع پاره ای ناپایداری ها

متاسفانه خبر خوش نداریم ؛ تداوم موج چهارم گرما در بیش از نیمی از آذربایجان طیّ فردا / کاهش دمای تدریجی از فردا تا انتهای هفته مختص نواحی مرکزی استان اردبیل ، برخی نقاط ناحیه قره داغ و استان زنجان است ؛ گرما در سایر نقاط کماکان تا انتهای هفته به صورت نسبی تداوم دارد
 
بررسی ها نشان می دهد به تدریج از فردا در نواحی مرکزی استان اردبیل ، استان زنجان و برخی نواحی قره داغ ، دما به صورت نسبی کاهش می یابد و در سایر نقاط ، موج چهارم گرما تداوم خواهد داشت.
 
در سایر نقاط آذربایجان ، فقط یکی دو درجه از پس فردا از شدت گرما کاسته می شود و حرارت موج گرما به صورت جزئی فروکش می کند و کماکان گرما تا انتهای هفته تداوم دارد.
 
طیّ ساعات بعدازظهر تا شب ، در برخی نقاط دو استان آذربایجان شرقی و مرکز اردبیل به خصوص ارتفاعات ، مجاورات و نواحی مستعد ، وقوع رگبار ، رعدوبرق ( و احتمالاً تگرگ ) دور از ذهن نیست.

نگاهی به اوضاع احتمالی مرداد ماه ؛ مرداد ماهِ پیش رو می تواند مشابه مرداد ۱۳۸۷ ، مرداد ۱۳۸۶ یا مرداد ۱۳۹۰ باشد

مطابق پیش بینی های بلندمدت صادره توسط مرکز اختصاصی هواشناسیِ آذربایجان ، تیر ماه سال جاری ، علاوه بر وجود امواج گرما ( که دما را تا حدّ چندین درجه بالای نرمال کشاند ) ، امواج خنک و وزشِ بادِ خنک نیز با خود به همراه داشت و در مقاطعی ، دمای هوا را به چندین درجه پایین تر از نرمال کشید و علاوه بر تمام این موارد ، مطابق آنچه از ابتدای اردیبهشت ماه به آن اشاره داشتیم ، مناطقی طیّ این ماه ، کم و بیش از وجود ناپایداری های تابستانه و رگبارهایی گذرا نیز بهره برد و به عبارتی ، این فعل و انفعالات ، تعبیرِ ماهیّت " ناموزون " بودنِ تابستان سال جاری می باشد ، که در پیش بینی فصلی به آن اشاره کرده بودیم.
 
که البته این شرایط ، بیشتر به شرایط تیر ماه سال ۱۳۸۷ و ۱۳۸۵ شباهت داشت.
 
بررسی شاخص های دور پیوندی و الگوهای فشاری به همراه دیدِ اقلیمی منطقه ، حاکی از این است که همین شرایط حتی با قدرت بیشتری در مرداد ماه نیز به احتمال زیاد تداوم داشته و علاوه بر فعّالیّت چشمگیر امواج گرما  ، احتمال نفوذ هوای خنک و وقوع رگبار و رعدوبرق هایی ، دور از انتظار نیست ؛ این پیش بینی ها اختصاصی بوده و هیچ رفرنس داخلی یا خارجی دیگری ندارد ، اما در هر حال ، احتمال بروز خطا نیز محتمل بوده و قطعیّتی در مورد پیش بینی های بلندمدت و فصلی به طور تضمینی وجود ندارد.

موج سوّم گرما در راه است ؛ تابستان ناموزون ، تداوم دارد ...

بارندگی هایی که برای امروز خواهیم داشت ، فردا نیز به صورت جسته و گریخته تداوم دارند و  دما هم از فردا و نسبت به امروز در حد یک الی سه درجه افزایش خواهد داشت ؛ یکشنبه تغییرات دمایی محسوس نیست و هوا اندکی آرام می گیرد.
 
 از دوشنبه افزایش دما به صورت جدّی تر آغاز شده و رفته رفته تا انتهای هفته پیشِ رو ، موج سوّم گرما در آذربایجان وارد عمل می شود.
 
 اطلاعات تکمیلی ، به مرور زمان ارائه خواهد شد ، با ما همراه باشید.

تمامی حقوق مطالب محفوظ است