logo

هر گاه رعدی زد و نوری در آسمان درخشید ، یادی هم از من تنها بکنید ...

ورود به سایت

 

آمار سایت

امروز64
دیروز298
هفتگی1018
ماهانه3012
جمع کل365380

اطلاعات بازدید کننده

  • آیپی: 18.212.93.234
  • مرورگر: unknown
  • نسخه: unknown
  • سیستم عامل: unknown

تعداد افراد آنلاین

5
Online

چهارشنبه, 21 آذر 1397 05:27

 

 banner6

پیش بینی مهر ماه

 پیش آگاهیِ ماهانه ؛ مهر ماه با دمای نرمال و گرایش جزئی به زیر نرمال / بارش ها اغلب تندریِ سیستماتیک به نظر می آید
 
 
بررسی ها نشان می دهد ؛ مهر ماه از نظر دمایی با حدود نرمال مواجه خواهد بود و احتمال تغییر در گرایش از نرمال به صورت جزئی وجود دارد ؛ در برهه هایی دما از حالت نرمال فاصله می گیرد و این فاصله از نظر کاهشی یا افزایشی نسبت به بلندمدت ، از نظر دفعات و غالب بودن ، کاهشی بیشتر به نظر می آید.
 
بارندگی های این ماه به احتمال زیاد و دستکم در دو دهه ی ابتداییِ این ماه می تواند اغلب به صورت تندریِ سیستماتیک باشد ، یعنی بارندگی ها از نظر وسعت ، تقریباً سراسری اما همراه با رعدوبرق یا اصابت صاعقه بیشتر محتمل است ؛ بارندگی در محدوده ی نرمال تا بیش از نرمال به نظر می آید ، هر چند شاید خیلی از نرمال فاصله نگیرد.
 
 در صورت لزوم در ادامه ی این ماه ، پیش بینی به خصوص برای نیمه ی دوّم و علی الخصوص دهه ی انتهاییِ این ماه به روز می گردد تا صحّت بیشتری داشته باشد و از نظر خطایی با کاهش مواجه گردد.

پیش بینی فصلی پاییز

به صورت خلاصه وار و در مجموع سه ماهه ی پاییز پیش رو از یکم مهر تا سی ام آذر و در یک نگاه کلّی بدون تفکیک منطقه ای در آذربایجان ، بررسی های مرکز اختصاصی هواشناسی آذربایجان ، بیانگر :
 
 میزان بارندگی : نرمال تا بالای نرمال 
 
 دما : نرمال تا زیر نرمال 
 
 ناهنجاری : احتمال وقوع ناهنجاری دمایی از نوع منفی و بارشی از نوع مثبت ( با دو احتمال بازه زمانی ) به شرح :
 
 ۱ - ماه های آبان یا آذر به خصوص نیمه دوّم پاییز 
 
۲ - اوایل دهه دوّم تا اواخر مهر ماه ( با احتمال کمتر نسبت به گزینه 1 )
 
توجه : شایان ذکر است هر گونه پیش بینی فصلی یا بلندمدت ، از احتمال وقوع قطعی برخوردار نیست و احتمال وقوع قطعی پیش بینی فوق ، در حدّ یک شانس با احتمال وقوع ۵۰ تا نهایتاً ۵۸ درصد است و از طرفی با تغییرات گسترده اقلیمی در ابعاد جهانی و منطقه ای ، این گونه پیش بینی ها که عمدتاً نگاهی به گذشته نیز به همراه خود دارند ، بیش از پیش در معرض مواجهه با خطای گسترده قرار می گیرند.
 
 این پیش بینی کاملاً اختصاصی بوده و هر گونه بازنشر بدون ذکر منبع ، پیگرد قانونی دارد.

پیش آگاهی بلندمدتِ فصلی ؛ نگاهی به اوضاع شهریور و پاییز سال جاری

در شهریور ماهِ امسال ، به نظر نمی رسد که موج هوای بسیار خنک و بارش های چشمگیر تا انتهای دهه اوّل و احتمالاً اواسط این ماه ، وارد منطقه شود ؛ هوای گرم و بالای نرمال هم در هفته ی ابتدایی و احتمالاً دهه اوّل به نظر متداوم خواهد بود ؛ اما نظر ما بر نفوذ بارش هایی همراه با هوای خنک به ویژه در بازه زمانی دهه و نیمه ی دوّم به بعدِ این ماه می باشد.
 
 پاییز امسال ، مطابق اطلاعیه های قبلی و بر اساس تحلیل های ما ، نسبت به سایر فصول امسال ، بارندگی بیشتری خواهد داشت و ما این فصل را در مجموع و در حالت کلّی از نظر بارندگی در آذربایجان در وضعیّت نرمال و بالای نرمال پیش بینی می کنیم و دما نیز در مجموع ، نرمال و زیرِ نرمال پیش بینی می شود ، که احتمال وقوع یک ناهنجاری منفی دمایی و مثبت بارشی هم در یک بازه ی زمانی از پاییزِ پیش رو به صورت چشمگیر وجود دارد.
 
البته پیش آگاهی های بلندمدت و فصلی ، مطابق آنچه که همیشه به آن اشاره داشته ایم ، قطعیّت کامل برای وقوع ندارند و حتی می توانند با خطای بسیار فاحش روبرو شده و یا کاملاً برعکس عمل کنند ؛ اما سعی ما در ۱۲ سال گذشته بر کاهش خطای این پیش بینی ها بوده است.

پیش بینی فصلی پاییز و زمستان

 در راستای سیاست های تمرکز بر پیش بینی های بلندمدت از طرف مرکز اختصاصی هواشناسی آذربایجان ، در مورد دو فصل پاییز و زمستان پیش رو به طور خلاصه وار ، نتیجه گیری زیر حاصل گردیده است :
 

 پاییز پیش رو ، یحتمل و در مقایسه با سایر فصل های سال جاری ، پر بارش ترین فصل امسال در آذربایجان نسبت به نرمال ( از نظر بارش های نافع ) خواهد بود.
 
 زمستان امسال هم ، زمستان گرمی پیش بینی نمی شود و احتمالاً سوزِ آزار دهنده شرقی ، یکی از ارکان اصلی زمستان ۱۳۹۶ خواهد بود و وقوع ناهنجاری دمایی قابل توجّه ، از شانس زیادی برخوردار است.
 
 این پیش بینی ها حاصل تلاش های ۱۲ ساله مرکز اختصاصی و مردم نهادِ هواشناسی آذربایجان بوده و هیچ ریفرنس ( منبع ) داخلی یا خارجی دیگری ندارد ؛ به دلیل این که هواشناسی یک علم کاملاً رمزگشایی نشده نیست ، احتمال بروز خطا نیز حتی در حد گسترده وجود دارد ، اما سعی ما بر این است که رفته رفته با تعمیم مدل ابداعی ، صحت و دقت را به بالاترین حد رسانده و از مدل ، رونمایی کنیم.
 

پیش آگاهی بلندمدت فصلی / ویژه تابستان ۱۳۹۶

 برای امواج گرما شماره گذاری خواهیم کرد!
 
با توجه به بررسی چند روزه و در پی سوالات برخی عزیزان ،  ما به این نتیجه در مورد تابستان ۱۳۹۶ رسیدیم :
 
 برای تابستان پیش رو با سه نکته مهم روبرو خواهیم بود :
 
1 - در تابستان سال جاری ، آذربایجان از بارندگی های رگباره همراه با رعدوبرق ( احتمالاً ریزش تگرگ یا اصابت صاعقه ) - هر چند به دفعات شاید کم - بی بهره نخواهد بود ، کما این که در صورت وقوع ، منجر به خساراتی احتمالی نیز با توجه به شرایط سخت و فشرده اقلیمی آذربایجان در فصل گرما گردد. ( مانند دهه 70 و یا مورداً مشابه تابستان های 1372 ، 1375 ، 1378  ،  1387 ، 1390 )
 
2 - در تابستان امسال ، به احتمال زیاد با امواج گرما روبرو خواهیم بود ( به ویژه مرداد ماه و احتمالا نیمه دوم و دهه پایانی تیر ماه ) و مجبور خواهیم بود برای امواج گرما شماره گذاری کنیم! ( مورداً مانند 1385 ، 1387 ، 1390 ، 1394 )
 
3 - به احتمال زیاد ، شهریور ماه با نفوذ حداقل یک مورد هوای سرد و سیستم شمالی روبرو خواهیم بود. ( مورداً مانند 1385 یا 1390 )
 
 نتیجتاً ، تابستانی دوره ای خواهیم داشت ، هم مواجهه با امواج گرما و هم مواجهه با بارش های رگباری و سیستم های شمالی
 
 این یک پیش بینی اختصاصی با صحّت وقوع 55 % می باشد و قطعیّت حتمی ندارد.

بسیار مهم : پیش بینی فصلی زمستان 1395 از تاریخ 25 آذر به بعد ؛ آذربایجان با یک زمستان کلاسیک مواجه خواهد شد

مرکز اختصاصی هواشناسی آذربایجان ، برای تاریخ مذکور و زمستان پیش رو از لحاظ دمایی ، در کل یک زمستان با دمای گرایش به زیر نرمال پیش بینی می کند.
 
بدین صورت که خصوصاً طی دو ماه ابتدایی زمستان می تواند این گرایش محسوس باشد و احتمالاً از ماه سوم زمستان ، دماها به حالت نرمال و بالای نرمال نزدیک تر شوند.
 
اما این بدین معنا نیست که کل زمستان به طور یکنواخت و هماهنگ سرد باشد.
 
 یا به طور خلاصه وار و بهتر باید گفت که زمستان پیش روی ما از تاریخ 25 آذر به بعد ، در کل می تواند در بین زمستان های معاصر و دهه ی اخیر ، سردترین زمستان لقب بگیرد ، اما برای ناهنجار بودن زمستان نمی توان نظر قطعی داد ، بلکه ممکن است در دوران هایی شاهد ناهنجاری دمایی مثبت و خصوصاً منفی نیز بود.
 
 از نظر میزان بارش ، زمستان پیش رو با دو نکته مواجه است ؛ اول این که مجموع زمستان در آذربایجان خشک نخواهد بود و به نظر می رسد میزان بارش مطلوب و قابل قبول باشد ؛ دوم این که به نظر می رسد در طی این زمستان ، ماهیت بارش ها بیشتر به صورت برف نمود پیدا کند و میزان ذخایر برف خوبی را داشته باشیم.
 
 در یک جمله می توان گفت : آذربایجان به احتمال زیاد ، بعد از سالیان سال با یک زمستان کلاسیک مواجه خواهد بود.
 
هر چند صحت پیش بینی های فصلی هر سازمان ، ارگان ، شخص و ...  همواره کمتر از 100 درصد بوده است ، اما امیدواریم به بهترین نحو ممکن پیش بینی ها را انجام دهیم و به مرور زمان ایرادها و نواقص کارمان را پوشش دهیم.
 
 الف - م / مرکز اختصاصی هواشناسی آذربایجان
 
 
 
 
 

پیشبینی فصلی پاییز 1395 / تنش بارشی در پاییز پیش رو در آذربایجان به سمت مثبت و در کل نرمال است

این پیشبینی اختصاصی بوده و توسط مرکز اختصاصی هواشناسی آذربایجان صادر می گردد " : 
 
photo 2016 09 13 20 28 14
بررسی نقشه های هواشناسی نشان می دهد ، طی سه ماهه ی پاییز 1395 در وضعیت لانینای ضعیف قرار خواهیم گرفت.
 
از طرفی و با توجه به فعالیت بیش از حد دریای خزر ، محور ورودی سیستم ها به احتمال زیاد شمالشرقی خواهد بود.
 
بنا بر این چنانچه آذربایجان را به سه بخش شمالشرق ، جنوبغرب و ناحیه ی مرکزی از شمالغرب تا جنوبشرق تقسیم کنیم ، در ناحیه ی اول با بارش فراتر از نرمال ( حداکثر تا 50 درصد ) ، ناحیه ی دوم با بارش نرمال تا زیر نرمال ( در حد 25 درصد زیر نرمال ) و ناحیه ی مرکزی ( سوم ) بارش در محدوده ی نرمال با گرایش حداکثر 25 درصد بالای نرمال خواهد بود.
 
نتیجه گیری : با تفاسیر فوق ، بارش منطقه در پاییز پیش رو در کل از محدوده ی نرمال خارج نمی شود و چنانچه از این محدوده خارج شود ، رو به بارش مثبت ( بالای نرمال ) خواهد بود.
 
 از نظر دمایی ، پاییز پیش رو در مجموع سه ماه ، در محدوه ی نرمال و با گرایش به دماهای زیر نرمال با نزدیک شدن به اواخر این فصل خواهد بود.
 
دقت شود که پیش بینی های فوق برای مجموع سه ماه پاییز 1395 بوده و احتمال این که یک ماه از این فصل به طور خاص با یک ناهنجاری بارشی یا دمایی مواجه شود ( و یا یک ماه با ناهنجاری دمایی و یک ماه با ناهنجاری بارشی ) ، زیاد است.
 
برای پیش بینی فصلی زمستان 1395 باید تا آذر ماه صبر کرد و سپس اقدام به پیش بینی کرد تا صحت آن بالاتر رود.
 
 الف - م / مرکز اختصاصی هواشناسی آذربایجان
 

پیش بینی فصلی پاییز 1395 / امروز گرمای سختی داریم

پیش بینی فصلی پاییز 1395  به تحلیل و بررسی مرکز اختصاصی هواشناسی آذربایجان به شرح زیر است :

 پاییز پیش رو در کل برای منطقه ی آذربایجان و با توجه به تحلیل های انجام شده توسط مرکز اختصاصی هواشناسی آذربایجان ، همراه با بارش نرمال تا بالای نرمال و دمای نرمال تا زیر نرمال پیش بینی می شود. ( احتمال وقوع 65 درصد )

 انتظار می رود شهریور پیش رو نیز شهریوری متفاوت نسبت به سال های قبل بوده و بارش هایی در این ماه شاهد باشیم. ( احتمال وقوع 55 درصد )

 امروز روز اوج گرما بوده و البته تا اواخر مرداد و کم و بیش دماهای بالای نرمال در سطح منطقه تداوم خواهند داشت.

 

کانال تلگرام ما : azweather@

پیش بینی فصلی سال ناهمگون 1395 / تداوم بارش ها تا جمعه و احتمال بارش برفآبه از فردا و برف از پنجشنبه ؛ کاهش تدریجی دمای هوا تا جمعه

 بررسی نقشه های هواشناسی نشانگر تداوم فعالیت سامانه ی بارشی در منطقه می باشد.
 
بنا بر این به تناوب و تا چهارشنبه با بارش باران روبرو هستیم.
 
در برخی نقاط احتمال تگرگ یا رعدوبرق نیز وجود دارد.
 
در مناطق سردسیر و ارتفاعات ، بارش برف محتمل است.
 
اما با نفوذ یک سرمای نسبتا ضعیف ، از پنجشنبه به تدریج بارش ها در اغلب نقاط به برف و یا برفآبه تبدیل می شوند.
 
کاهش دمای هوا با شیب ملایمی ادامه خواهد داشت و در دو روز آخر هفته و در صبح 13 به در به اوج خود خواهد رسید.
 
saisoniere
 
پیش بینی فصلی بهار بر اساس برآوردهای مرکز اختصاصی هواشناسی آذربایجان ، به این ترتیب اعلام می گردد : بهار پر بارش ، همراه با وزش باد در دفعات زیاد و دما در محدوده ی نرمال تا زیر نرمال خواهد بود.
 
 
فصل تابستان یک تابستان گرگ و میش پیش بینی می شود.
 
و پاییز یک پاییز سردتر از نرمال و بارش بیش از نرمال خواهد بود.
 
همچنین با ریسک بیشتر می توان گفت زمستان امسال از زمستانی که گذشت ، به مراتب سردتر خواهد بود و در کل امسال نسبت به سال گذشته هوای سردتری خواهیم داشت.
 
سال ناهمگون 1395 را همراه ما باشید ...

تمامی حقوق مطالب محفوظ است